Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » SİGARA, AKIL SAĞLIĞINI DA ETKİLİYOR!

SİGARA, AKIL SAĞLIĞINI DA ETKİLİYOR!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Yıllardır doktorlar sigaranın yarattığı sağlık risklerine karşı uyarsa da, sigara bağımlılığı oldukça ciddi bir sağlık problemidir.

Akciğer kanseri, kalp hastalıkları, düşük doğum ağırlığı ve yüksek tansiyon gibi bilinen sayısız sağlık problemine davetiye çıkarıyor.

Hebrew Üniversitesi Halk Sağlığı ve Toplum Hekimliği Okulu’ndan Prof. Hagai Levine’in yayınlandığı yeni araştırmada, sigaranın akıl sağlığı üzerindeki negatif etkileri ortaya kondu.

PLOS ONE’da yayınlanan araştırmada Prof. Dr.Hagai Levine’in meslektaşları; Belgrad Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Tatjana Gazibara ve Pristina Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Marija Milic’de yer aldı.

Araştırmada Sırbistan’daki üniversitelerden ve farklı sosyo politik ve ekonomik çevrelerden 2000’den fazla öğrenci yer aldı. Araştırmacılar, sigara içen öğrencilerin, sigara içmeyen öğrencilere oranla 2 ila 3 kata kadar daha yüksek klinik depresyon oranına sahip olduğunu buldu.

Özellikle Pristina Üniversitesi’nden sigara içenlerin % 14’ünde depresyon görülürken, içmeyen öğrencilerde % 4 depresyon görüldü. Ayrıca Belgrad Üniversitesi’nde sigara içenlerde % 19 depresyona rastlanırken, içmeyenlerde % 11 depresyona rastlandı.

Ayrıca ekonomik veya sosyo-politik durumuna bakılmaksızın sigara içen öğrencilerde daha yüksek depresyon sendromu ve daha düşük akıl sağlığı skoruna rastlandı. “Araştırmamız sigara ve depresyonun yakın ilişkili olduğuna dair giderek artan kanıt sunmaktadır.

Tabi yine de sigaranın depresyona yol açtığını söylemek için erken olabilir fakat tütünün akıl sağlığına yan etkileri olduğu görülüyor,” diyor Prof. Dr.Hagai Levine..

(Gerçek Bilim)

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com