Ana sayfa » Yerel » ALİAĞA’DA İNSAN HAKLARI HAFTASI KUTLAMASI..

ALİAĞA’DA İNSAN HAKLARI HAFTASI KUTLAMASI..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası Aliağa Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programla kutlandı.

Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu Birleşmiş Milletler ’in 10 Aralık 1948 tarihinde kabul ettiği “İnsan Hakları Evrensel Bildirisi”nin 71’inci yıldönümü nedeniyle Aliağa Tüpraş Halk Eğitimi Merkezi’nde program düzenlendi.

Yoğun ilgi gören programa; Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, Aliağa Belediyesi Şirket Yöneticisi Mehmedali Özkurt, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Aliağa Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı program saygı duruşunda bulunulması, istiklal marşının okunması ve Sosyal Bilgiler Öğretmeni Nurcan Alyakut’un ‘İnsan Hakları’ başlıklı yazısını okumasıyla başladı. Yazısında insan hakları bildirisinin tarihçesinden ve öneminden bahseden Alyakut, “İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, insanların en doğal haklarını korumaya yöneliktir. Bu bildiri Atatürk’ün ülküsüne, onun çizgisine ışık tutan bildiridir.

Türk Milleti tarih boyunca hak ve hürriyete büyük önem vermiş, yeri geldiği zaman canını vermekten geri durmamıştır. İnsanlık için büyük önem taşıyan bildiri anayasamızın temel haklar ve ödevler kısmında da yer almıştır. Bildirinin yurdumuza, insanlığa ve dünyamıza barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum” dedi.

Nurcan Alyakut’un ardından kürsüye gelen Aliağa Ortaokulu öğrencilerinden Mehmet Turan Ceran, ‘İnsan Hakları’ adlı şiirini okudu. 7’nci sınıf öğrencileri oratoryo ile sahne alırken öğrencilerin ‘İnsan Hakları ve Demokrasi’ ile ilgi sözleri dört farklı dilde seslendirmeleri izleyicilerden büyük alkış aldı.

Aliağa Ortaokulu öğretmenlerinin hazırladığı müzik dinletisi ve öğrencilerin koro halinde seslendirdiği ‘Hayat Sevince Güzel’ adlı şarkı izleyenlerin beğenisini kazandı. Yaklaşık bir saat süren program çekilen toplu fotoğraf ile son buldu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com