Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » 30 YIL BOYUNCA HER GÜN 1 PAKET İÇTİ, CİĞERLERİ BU HALE GELDİ!

30 YIL BOYUNCA HER GÜN 1 PAKET İÇTİ, CİĞERLERİ BU HALE GELDİ!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Birazdan karşılaşacağınız şok edici görüntüler, 30 yıl boyunca aralıksız bir şekilde her gün bir paket sigara içen bir adamın katran nedeniyle kömürleşmiş akciğerlerini gösteriyor.

Tütün kalıntıları nedeniyle aşırı derece iltihaplanan akciğer, sigara içenleri derin düşüncelere sevk edecek türden bir görüntüye sahip.

Birden fazla akciğer hastalığı nedeniyle 52 yaşında hayatını kaybeden bir adamın organlarını çıkaran Çinli doktorlar, bu çarpıcı anları videoya kaydetti. ‘Şimdiye kadarki en iyi sigara karşıtı reklam’ olarak adlandırılan video, sosyal medyada 25 milyondan fazla kez izlendi. 

Hasta, ölümden sonra organlarını bağışlamak için kaydolmuştu; ancak sağlık görevlileri, organların kullanılmayacak düzeyde olduğunu fark etti. Operasyona liderlik eden akciğer nakli cerrahı Dr. Chen, “Hasta ölümünden önce CT (Bilgisayarlı Tomografi) taraması yapmamış.

Beyin ölümünün ardından kısa süre sonra ciğerlerin nakli için operasyona başladık; ancak organı gördüğümüzde onu kullanamayacağımızı anladık” dedi.

“Biz Çinliler sigara içmeyi severiz. Bu nedenle sigara içen insanların akciğerlerini kabul etmeyeceğimizi söylemek, doğru bir yaklaşım değil. Fakat çok katı standartlarımız var” diyen Dr. Chen, akciğerdeki küçük enfeksiyonların organ bağışı için kabul edilebilir olduğunu belirtti.

Ulusal Kalp ve Akciğer Enstitüsü’nden Profesör Peter Openshaw, hayatını kaybeden hastanın akciğer pulmoner amfizeminden muzdarip olduğunu söyledi. Organların ciddi şekilde iltihaplanmasına ve genişlemesine neden olan rahatsızlık, hastaların nefes darlığı çekmelerine sebebiyet veriyor.

2018 yılında Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 350 milyon yetişkin (Toplam nüfusun yüzde 27’si) sigara içiyor. Doktorlar, sigaranın önlenebilir en büyük kanser sebebi olduğunu ve en az 15 farklı kanser hastalığına neden olan kimyasallar ürettiğini söylüyor. Araştırmalara göre, her yıl dünyadaki 1,2 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor.

Çinli cerrahların kaydettiği dehşet verici videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak-Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com