Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » TÜRKİYE RUSYA İLE ORTAK UZAY ÇALIŞMALARI YAPACAK..

TÜRKİYE RUSYA İLE ORTAK UZAY ÇALIŞMALARI YAPACAK..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Günümüzde pek çok ülke uzay çalışmaları yapıyor. Bu yarışta geride kalmak istemeyen Türkiye, Rusya ile ittifak yapacak.

Sputnik’in haberine göre, Ruscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Sansar ile yaptığı görüşmelerden sonra bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin ile Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar arasındaki görüşme sonucunda iki ülke arasında uzay alanında işbirliğine ilişkin bir hükümetlerarası çerçeve anlaşma hazırlama çalışmalarına başlanması konusunda mutabakat sağlandı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca Türk tarafının, daha önce de dile getirilmiş olan Rusya’da Türk astronot yetiştirilmesine ilişkin planları da doğruladığı açıklandı.

Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin, daha önce MAKS-2019 Uluslararası Havacılık Fuarı sırasında ziyarete gelen Rusya lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir Türk astronot göndermeyi teklif etmişti. Bu teklif memnuniyetle karşılanıp kabul edilmişti. Roscosmos yöneticisine göre ilk Türk astronot, eğitiminin ardından 2023’te uzaya çıkabilecek.

Son yıllarda uzay yarışı yeniden popüler hale gelmiş durumda. ABD yeniden Ay’a insanlı uçuş planlarken, Çin de Ay üzerinde denemeler yapıyor. Yakın zamanda Hindistan bir uyduyla bağlantıyı kaybederken İsrail’in bir uydusu da Ay’a çakılmıştı..

Kaynak-Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com