Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » ÇOK DÜŞÜNMEK, ÖMRÜ KISALTIYOR!

ÇOK DÜŞÜNMEK, ÖMRÜ KISALTIYOR!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İnsan, şu hayatta düşünmeden edemiyor ama yapılan yeni bir araştırmaya göre düşünmek insan sağlığı üzerinde kötü sonuçlara yol açabiliyor. Hatta ömrünüzün dahi kısalmasına neden olabiliyor.

Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma, aşırı beyin aktivitesinin ömrü kısaltabileceğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar, 60-70 yaş grubu insanlar üzerinde çalıştılar ve ve beyinlerini 100 yaş ve üstü olanlarla karşılaştırdılar.

Sonuçlar, genç yaşta ölenlerin beyin aktivitesini durduran REST (RE-1 Susturma Transkripsiyonu) adı verilen bir proteinin önemli derecede düşük olduğunu gösterdi. Kısacası aşırı düşünce, aşırı beyin aktivitesine neden olarak REST proteininin hızlı tükenmesine yol açıyor.

Ayrıca REST üzerinde yapılan çalışmalarda, proteinin Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olduğu belirlendi. Calico Labs’ın yaşlanmayı araştırma bölümünün başkan yardımcısı Cynthia Kenyon çalışmanın bulgularını, “Bunun aşırı aktivite sonucu kontrolden çıkma uyarısı olduğunu düşünüyorum ve beyin için iyi değil.” şeklinde yorumladı..

Kaynak-Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com