Ana sayfa » Siyaset » BAŞKAN CİRİT’TEN, İZMİR’İN KURTULUŞU VE CHP’NİN 96. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI..

BAŞKAN CİRİT’TEN, İZMİR’İN KURTULUŞU VE CHP’NİN 96. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-CHP Aliağa İlçe Başkanı Güsen Cirit İzmir’in kurtuluşu ve CHP’nin 96. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Cirit’in mesajı şöyle;

Bugün 9 Eylül, İzmir’in kurtuluşunun 97 ve CHP’nin kurulusunun 96.inci yıldönümü.

Memleketin her yeri işgal altında ve, İstanbul’da saray ve hükümet çaresiz işgale boyun eğmişken Hasan Tahsin’in 15 Mayıs 1919’da attığı ilk kurşunla bütün Anadolu direniş için bir güven ve güç kazandı.

İşgal altındaki memleketimizin her bölgesi İzmir işgali ile bir uyanışa geçti.19 Mayıs’ta Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemal İzmir’in işgalinin kabul edilemeyeceğini duyurdu. Büyük önder 1.Dunya Savaşı’ndan yenik ve yorgun çıkmış bir halkı dünyada emsali görülmemiş bir azim, kararlılık ve akıl ile emperyalizme karşı harekete geçirdi .

Bu hareket, Sivas kongresinde fikri temelini kurduktan sonra Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i hukuk cemiyetleri kuruldu.Bu cemiyetlerin kurulma felsefesi aynı zamanda bugünkü CHP’nin felsefesinin temeliydi.26 Ağustos ‘ta başlayan büyük muharebenin 30 Ağustos’ta kazanılması sonucu 9 Eylül 1922 ‘de İzmir’de düşmanın denize dökülmesi ile Kurtuluş Savaşı tamamlandı.

Ancak o dönemde nüfusun sadece %7’si tarım ve hayvancılık dışı işlerde çalışıyordu. Gelişmis bir ülke yaratmak için daha alınacak çok yol vardı. Aralık 1922 ‘de Mustafa Kemal ilk defa Halk Fırkası ifadesini kullandı. Sınıfsız, herkesin eşit olacağı ve halkı önceleyen bir yapı idi aradığı.

9 Eylül 1923’de İçişleri Bakanlığına başvurarak Halk Fırkasini kurdu. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i hukuk cemiyetleri tabelalarını indirip Halk Fırkası olarak değiştirdiler. 1924’de Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935’de ise Cumhuriyet Halk Partisi adını aldı .

İlk felsefesi 100 yıl önce kurulan CHP, dünyada bu kadar uzun süre ayakta kalan ender partilerden biridir. Turkiye’nin aydınlık yüzü, hedefi çağı yakalamak olan partimiz her dönemde birden yükselip aynı hızla yok olan bazi partilerin her türlü asılsız iddialarına karşın dimdik ayaktadır ve bu ülkenin hem temeli hem de çimentosudur.

çunku biz gücümüzü Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesinden alıyoruz. Aklımızda her daim Atamızın gençliğe hitabesi var. Orada der ki; memleketin her yeri işgal altında iken bile cesaretini ve karşı koyma gücünü kaybetme.

Bir şey daha der; memleket dahilinde iktidarlar gaflet , dalalet ve hatta hıyanet içinde olabilirler

İşte bu duyarlılık nedeniyle CHP her türlü algı oyunlarına karşı bile doğru bildiğini söylemeye, eşitlik temelinde siyaset yapmaya, barış ve refahın hüküm sürdüğü bir ülke yaratmaya sevdalıdir .Bugüne kadar CHP iktidar mi oldu diyorlar. Olsa idik bugün bu ülke bambaşka bir yerde olurdu kuşkusuz.

Daha çağdaş ,daha dünyaya entegre ve daha huzurlu. Cumhuriyet kazanımları ve bizi Ortadoğu bataklığından ayıran her unsur CHP ‘nin eseridir. Bugun hala medeni dünyada bir yerimiz varsa bunun nedeni CHP’dir.

Ama CHP önce demokrasi demiştir ve İsmet İnönü’nun ifadesi ile en şerefli yenilgisini kabullenerek demokrasiyi ,çok partili yönetimi başlatmıştır.Yine de görüyoruz ki bu ülkenin attığı her adımda CHP’ye bakma refleksi vardır.

Ülkemizin geçtiği bu zorlu dönemde CHP olarak aslında başka bir Kurtuluş savaşı veriyoruz. Cehalet, terör, yoksulluk, eğitimsizlik gibi pek çok konuda ilerlemeliyiz ve yol gosterecek olan yine CHP olacaktır.Bu nedenle hepimiz bulunduğumuz bölgelerde kişiler değil ilkeler bazında bir araya gelip CHP’ye yaraşır siyaset yapmalıyız. Doğruluktan ve ilkelerden sapmadan .

Türkiye’nin en medeni aydınlık yüzlü şehri İzmir’imizin kurtuluşu, Türkiye sevdalısı CHP’nin kuruluş yıl donümleri kutlu olsun..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com