Ana sayfa » Güncel » DALINDA 2.5, MARKET’TE 15 LİRA!

DALINDA 2.5, MARKET’TE 15 LİRA!

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Pazarda, markette limonun fiyatı 10 liranın üzerine çıktı. Fiyatı bazı marketlerde 15 lirayı buluyor.

Fiyat artışındaki en önemli etken üretimin az olması. Limon dikim alanlarının genişlemesine rağmen iklim değişikliğine bağlı olarak aşırı sıcaktan veya aşırı soğuktan olumsuz etkilenmesi nedeniyle üretim talebi karşılayamıyor. Bu nedenle son yıllarda limon fiyatı hep yüksek seyrediyor.

Özellikle iki sezon arasındaki geçiş döneminde ürünün azalması ile depolarında limonu olan tüccarlar yüksek fiyatla satıyor. Bu nedenle limon 10-15 lira arasında fiyatlanıyor.

Birçok üründe olduğu gibi üreticide ucuz olan limonun fiyatı tüketicide pahalı. Üretici, yüksek girdi maliyetleri nedeniyle para kazanamamaktan şikayet ederken, tüketici yüksek fiyat nedeniyle limon alamamaktan yakınıyor.

Adana’da limon üretimi yapan Fikret Özer’in verdiği bilgiye göre, bu yıl mayıs ayında yaşanan aşırı sıcak nedeniyle üretim olumsuz etkilendi.

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın haberine göre; daha önce 100-150 ton üretim beklenen bahçelerde üretim yarı yarıya azaldı. Erken hasat edilen ve iç piyasada tüketilen Mayer çeşidi limonda üretimin yarı yarıya azalması bekleniyor.

İhracata yönelik limon çeşidi olan Enterdonat limonunda üretim kaybı çok daha yüksek. Depolanabilen ve Aralık ayında hasadı yapıldıktan sonra gelecek yılın ürünü çıkıncaya kadar tüketilecek dikenli limonda ise üretim kaybı daha az görünüyor.

DALINDA 2-2.5 LİRA MARKETTE 15 LİRA..
Piyasada yatak limon olarak tabir edilen eski limonun fiyatı 15 lirayı görürken, fiyatı düşürmesi beklenen Mayer limonun hasadı Adana’da başladı. Henüz çok az olan hasadın 15 Eylül’den itibaren yoğunlaşması ve fiyatların gerilemesi bekleniyor. Üreticiler şu anda Mayer limonun kilosunu dalında 2-2.5 liradan satıyor.

Limonun toplanması, kasalara konulması, toptancı hallerine gönderilmesi ile fiyat 3- 3.5 liraya ulaşıyor. Hallerde ise toptan olarak 4-4.5 liradan satılan bu limon tüketiciye 8-10 liradan satılıyor. Hasat arttıkça fiyatın gevşemesi bekleniyor. Yatak limon olarak tabir edilen eski limonun fiyatı ise 10-15 lira arasında fiyata satılıyor..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com