Ana sayfa » Güncel » ÜŞÜMEZSOY FOÇA’DA DEPREM ÜZERİNE KONUŞTU..

ÜŞÜMEZSOY FOÇA’DA DEPREM ÜZERİNE KONUŞTU..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi, Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy Ege Bölgesinin depremselliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Üşümezsoy şunları söyledi;

“Ege kıyılarındaki faylarla Yunanistan kıyılarındaki faylar bir birine zıt yönde hareket ediyor. Asla birbirlerini tetiklemez. Bu konuda bilimsel olmayan açıklamalara itibar edilmemeli.”

Foça’da açıklama yaparak Ege’de olan depremleri değerlendiren Üşümezsoy, “Atina’da olan 5.2’lik deprem Ege kıyılarında ve Foça’da yeni bir depreme sebep olabilir mi endişesi söz konusu ama bu konuda haritalarda gösterildiği gibi bir ilişki söz konusu değildir.

Çünkü Yunanistan’daki deprem fayların saatini göz önüne alırsak ileri doğru; örneğin 4’ten 5’e doğru dönüyor. Anadolu’daki fayları saat örneğinde irdelersek 9’dan 8’e doğru hareket ediyor. Yani Ege kıyılarındaki faylarla Yunanistan kıyılarındaki faylar bir birine zıt yönde hareket ediyor. Asla birbirlerini tetiklemez. Bu konuda bilimsel olmayan açıklamalara itibar edilmemeli” ifadesinde bulundu..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com