Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » VENÜS’TE ÇALIŞAN TEK UZAY ARACI: “AKATSUKİ” İLE İLETİŞİM KESİLDİ!…

VENÜS’TE ÇALIŞAN TEK UZAY ARACI: “AKATSUKİ” İLE İLETİŞİM KESİLDİ!…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-2010 yılında uzaya gönderilen ve o yıldan beri de Venüs’ün çevresinde keşif yapmaya çalışan “Akatsuki” ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, sonda tipindeki uzay aracı ile iletişimin koptuğu belirtildi.

Venüs, uzay bilimcilerin uzun zamandır inceledikleri gezegenlerden bir tanesi. Hatta zaman zaman Venüs’e gönderilen uzay araçları da oldu. İşte onlar arasında aktif olarak çalışan tek araç, Akatsuki’ydi. Şimdi bu uzay aracı ile de iletişim kopmuş durumda.

Akatsuki’yi geliştiren Japon bilim insanları, sorunun kaynağını anlamak ve uzay aracı ile yeniden iletişim kurmak için çalışmalarını sürdürüyorlar. Ancak durumun ne olacağı şimdilik bilinmiyor.

Akatsuki’nin Venüs’teki görevi, gezegenin hava durumlarıyla ilgili incelemelerde bulunmak. Bugüne kadar oldukça önemli bilgiler sağlayan kâşifin esas amacı ise Venüs atmosferinde şimşek olup olmadığını tespit etmek ve aktif volkanizma yapılarını aramak. Eğer bu uzay aracı ile iletişim yeniden kurulamaz ise Venüs, 2029 yılına kadar terk edilmiş olacak…

Kaynak-Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com