Ana sayfa » Güncel » BAKAN ŞİMŞEK’TEN MİLYONLARCA EMEKLİ’Yİ İSYAN ETTİRECEK KARAR!…

BAKAN ŞİMŞEK’TEN MİLYONLARCA EMEKLİ’Yİ İSYAN ETTİRECEK KARAR!…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Yeni yılda emekli maaş hesaplama sisteminde yapılan değişiklikle birlikte, hükümet 15 yıldır uygulanan refah payı sistemine son vermeye karar verdi.

Bu değişiklikle birlikte, emekli maaşlarında yaklaşık 2 bin liraya denk düşen refah payı uygulamasının kaldırılması gündemde.

Ancak, ortaya çıkacak boşluğun, yeni sistemde SSK ve Bağ-Kur emekli zamlarının memur emeklilerine eşitlenmesiyle kapatılacağı belirtiliyor.

İlk olarak 2009 yılında uygulanan ‘refah payı’ sistemiyle hükümet, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranının üzerinde ek ödemeler yapmayı taahhüt etmişti.

Ancak, AKP iktidarı artık bu uygulamaya son verme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu değişiklik, Temmuz ayında yapılacak emekli ve memur maaşlarındaki zam ile birlikte resmen hayata geçirilecek.

2 BİN LİRALIK KESİNTİ…

Yapılacak değişiklikle birlikte, son yıllarda yüksek enflasyon nedeniyle yüzde 11-12 oranlarına kadar yükselen refah payı uygulamasının kaldırılması, yeni yılda maaşlarda yaklaşık 2 bin liralık bir kesintiye neden olacak.

Ancak, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş oranlarının memur emeklisinin artış oranına eşitlenmesiyle, refah payı uygulamasından kaynaklanan açığın bir kısmının kapatılması amaçlanıyor.

Bu değişiklik, yeni ekonomi yönetimi tarafından, refah payı uygulamasının planlı ekonomi ilkesine aykırı olduğu düşünüldüğü için önerildi. Bu doğrultuda, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarına aynı oranda zam yapılması kararı alındı.

Başlangıçta Temmuz ayındaki zamlar için düşünülen bu değişiklik, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin tepkisi sonrasında erken bir tarihe çekilerek, bu yıl itibarıyla tüm emeklilere yüzde 49.25 oranında zam yapıldı…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com