Ana sayfa » Siyaset » TBMM’DE 28. YASAMA DÖNEMİ ERDOĞAN’I PROTESTO İLE BAŞLADI!…

TBMM’DE 28. YASAMA DÖNEMİ ERDOĞAN’I PROTESTO İLE BAŞLADI!…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-14 Mayıs’ta Türkiye’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görev yapacak 600 milletvekilini seçti.

TBMM’nin 28’inci Dönemi en yaşlı üye olan 75 yaşındaki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başkanlığında açıldı. 600 vekil bugün yemin ederek görevine başlıyor.

Resmi törenle karşılanan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yemin törenini kendisine ayrılan locadan takip ediyor.
TBMM’de ilk yemini Geçici Başkan Devlet Bahçeli okudu. Bahçeli’nin ardından mazereti olan vekiller öncelikli yemin edecek. Sonrasında illerin alfabetik sıralamasına göre milletvekilleri tek tek kürsüye gelip Anayasa’da yer alan metni okuyarak yemin edecek.

Yemin töreninin yaklaşık 10 saat sürmesi bekleniyor. Genel Kurul’a davetlilerin haricinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. Eski Başkan Mustafa Şentop, eski TBMM başkanları için ayrılan locadan Genel Kurul’u takip edecek.

Herhangi bir sebepten ilk birleşime katılamayan milletvekilleri, sonra yemin edebilecek. Cumartesi günü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis’te yemin edecek. Kabinesini açıklamasının ardından da bir gün sonra yeni bakanlar Genel Kurul’a giderek yemin edecek.

Anayasa’da yer alan milletvekili yemini:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

ERDOĞAN’A PROTESTO…

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’e geldiği sırada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ayağa kalkmadı. CHP, İYİ Parti ve HDP milletvekilleri de Erdoğan’ı protesto ederek ayağa kalkmadı.

DEVLET BAHÇELİ, 28’İNCİ YASAMA DÖNEMİNİ AÇTI…

Meclis’te İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Devlet Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

“Sayın vekiller şimdi gündeme geçiyoruz. Gündemimize göre ant içme töreni yapılacaktır ama önce Meclis başkanı sıfatı ile sizleri selamlamak istiyorum.

Muhterem Cumhurbaşkanım, değerli vekiller. 14 Mayıs seçimi ile tecelli eden TBMM’nin ilk töreninin ant içme töreni öncesi hepinizi selamlıyorum. Büyük Türk milletine şükranlarımı sunuyorum. Yeni dönemin, vekillerimize, siyasi hayatımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. İlk turu 14 Mayıs 2023’te, ikinci turu da 28 Mayıs’ta yapılan seçimde cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı da gönülden kutluyorum…”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com