Ana sayfa » Güncel » JPMorgan: “Depremin Türkiye’ye Maliyeti 25 Milyar Dolar…”

JPMorgan: “Depremin Türkiye’ye Maliyeti 25 Milyar Dolar…”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Türkiye, Kahramanmaraş’ta gerçekleşen büyük iki depremin ardından yaralarını sarmaya çalışırken dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan JPMorgan’dan yaşanan doğal afetin etkilerine ilişkin bir açıklama geldi.

ABD merkezli şirket, yıkıcı depremlerin fiziksel maliyetinin GSHY’nin (Gayri safi yurt içi hasıla) %2,5’i, yani 25 milyar dolar olabileceği öngörüsünde bulundu. JPMorgan’dan ekonomist Fatih Akçelik de müşterilere gönderdiği bir notta “Türkiye’deki deprem, trajik can kayıplarına yol açtı ve önemli ekonomik sonuçlara neden olacak” ifadelerini kullandı.

JPMorgan, merkez bankasının faiz oranlarını 100 baz puan düşürerek %8’e indireceğini tahmin ediyor.

Dev yatırım bankası, bunlara ek olarak merkez bankasının faiz oranlarını 100 baz puan daha indirerek yüzde 8’e düşürmesinin beklendiğini de ekledi. Bunun da TCMB’nin (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) 23 Şubat’ta düzenlenecek toplantıda yapılmasının beklendiği belirtildi.

Akçelik, faiz konusunun ise ilişkin ise “İktidar, depremden önce daha fazla faiz indirimi mesajı vermişti. Seçimler öncesinde daha fazla faiz indirimi olasılığını göz ardı etmiyoruz. Ancak, Türkiye’deki para politikası aktarım mekanizması bozulduğu için politika faizinin şu an daha az önemli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı…

Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com