Ana sayfa » Siyaset » BUPAR ARAŞTIRDI: “BUGÜN İKİ ADAYLA CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ OLSA HANGİ İTTİFAK KAZANIR?..”

BUPAR ARAŞTIRDI: “BUGÜN İKİ ADAYLA CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ OLSA HANGİ İTTİFAK KAZANIR?..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Samsun, Diyarbakır’ı kapsayan kapsamlı bir anket yayımlandı.

5 Ocak-15 Ocak 2023 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan ankette 1500 kişiyle görüşüldü. Katılımcılara “Bugün milletvekili seçimi olsa hangi ittifakın oy oranı artar?” diye soruldu.

“Millet İttifakı’na destek yüzde 60.5, Cumhur İttifakı’na destek yüzde 30.5” çıktı. “Hiçbiri artmaz” diyenler ise yüzde 9 oldu.

Katılımcılar, “Bugün iki aday ile cumhurbaşkanlığı seçimi yapılsa hangi ittifak kazanır?” şeklindeki soruyu da şöyle yanıtladı:

Millet İttifakı kazanır: Yüzde 55.5,

Cumhur İttifakı kazanır: Yüzde 38.5,

Kararsız-adaya bağlı: Yüzde 6.

“Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) asgari ücrete zam, konut kredisi gibi kararları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna verilen yanıtlar şöyle oldu:

Seçime yönelik bir politikadır: Yüzde 50.5
Ülke koşullarının gereğidir: Yüzde 43.5,

Fikir belirtmeyenler: Yüzde 6.

BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin başkanı Erdal Akaltun, söz konusu verilerle ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

Akaltun, “Millet İttifakı bileşeni partilerinin 2022 yılı boyunca Anadolu’da vatandaşın sorunlarını dinleyip bunları ülke gündemine taşımaları, vatandaşların yaşadığı ekonomik sorunlara ışık tutması vatandaşlar tarafından takdir topladı” dedi.

Cumhur İttifakı’nın son dönemdeki icraatlarını da yorumlayan Akaltun, şunları kaydetti:

“Cumhur İttifakı’nın son aylarda yapmış olduğu bazı icraatlar vatandaşların yarısı tarafından yaşanan sorunlara çözüm bulma çabası olarak nitelendirilirken diğer yarısı bu kararları seçim yatırımı olarak yorumlamıştır.

Bu kararlar vatandaş tarafından doğru bulunmuştur ancak bu kararların seçim yaklaşınca gündeme gelmesi seçim yatırımı algısını arttırmıştır.”

Kaynak: Cumhuriyet

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com