Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » İnsanlığın Halen Evrimleşmeye Devam Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlandı…

İnsanlığın Halen Evrimleşmeye Devam Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlandı…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Günümüz modern insanları olan bizlerin primat türlerinin evrimi sonucunda bu noktaya geldiği, bilim dünyasında büyük kabul gören bir teori. Peki, insanlar olarak bugün de evrilmeye devam ediyor muyuz? İşte bu sorunun cevabı, yeni bir araştırmayla verildi.

Cell dergisinde yayımlanan araştırma, günümüz insanlarında evrimsel geçmişimizde var olan 155 yeni gen keşfetti. Üstelik bu genlerden ikisi, sadece modern insanlarda bulunan bir gen olarak belirlendi. Bu mikrogenlerin varlığına dair kanıt, insanlığın günümüzde de evrilmeye devam ettiğinin kanıtı da oldu.

Peki bu genler vücudumuzda hangi rolleri üstleniyor?…

Keşfedilen 155 genin büyük bir kısmının insan DNA’sında hangi rolleri üstlendiği henüz bilinmiyor. Fakat bilim insanları, artık sonraki çalışmalarında genlerin vücudumuzdaki rolünü öğrenmeye çalışacaklar.

Hücrelerden alınan örnekler ile birlikte bilim insanları, halihazırda yalnızca 47 genin rolünü tespit etmeyi başardı. Bu genlerin 44’ü büyüme kusurları, üçü ise muskular distrofi, retinitis pigmentoza ve Alazami gibi hastalıklarla ilişkili genler idi…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com