Ana sayfa » Güncel » PRİCE: “ADİL OLMAYAN CEZA, İNSAN HAKLARINA VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE AYKIRIDIR…”

PRİCE: “ADİL OLMAYAN CEZA, İNSAN HAKLARINA VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE AYKIRIDIR…”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-ABD yönetimi, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesince verilen 2 yıl 7 ay hapis cezasını eleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, karara yönelik “Derin bir rahatsızlık ve hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bu haksız ceza insan haklarına, temel özgürlüklere ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır. Türkiye’yi bu temel özgürlüklere saygı duymaya davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın ofisinden yapılan açıklamada, “Bu haksız ceza, insan haklarına, temel özgürlüklere ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır” ifadeleri yer aldı.

Habertürk’ün aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Habertürk temsilcisine şu açıklamayı yaptı:

“Bugün İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ifade özgürlüğünü kısıtlamayı amaçlayan ‘hakaret yasalarına’ dayanarak 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmasından derin bir rahatsızlık ve hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bu haksız ceza insan haklarına, temel özgürlüklere ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır.

Türkiye’deki sivil toplum, medya, siyaset ve iş dünyası liderlerine yönelik devam eden suçlamalar ve uzun süreli tutukluluk hallerinden ciddi endişe duyuyoruz. İfade özgürlüğü, barışçıl toplanma ve örgütlenme hakkı, sağlıklı bir demokrasinin temelidir. Türkiye’yi bu temel özgürlüklere saygı duymaya ve bu davayı hızlı ve adil bir çözüme ulaştırmaya davet etmeye devam ediyoruz.”

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, mahkemenin İmamoğlu hakkında aldığı karar hakkında “derinden endişeli olduklarını ve hayal kırıklığına” uğradıkları belirtildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel, “Adil olmayan ceza; insan haklarına, hukukun üstünlüğü ve temel özgürlüklere saygıya uymuyor” ifadelerini kullandı…

Kaynak: Gerçek Gündem

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com