Ana sayfa » Güncel » SÖYLENTİLER AYYUKA ÇIKTI, EYT’LİLER VEKİLLERİ MESAJLARLA BUNALTTI!…

SÖYLENTİLER AYYUKA ÇIKTI, EYT’LİLER VEKİLLERİ MESAJLARLA BUNALTTI!…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sigortalı olduktan sonra ‘oyunun kuralı değiştiği’ için iş hayatına başladığında vaat edilenden daha geç emekli olacak geniş bir kitle. Her siyasi görüşten, meslekten ‘üyesi’ var. 8 Eylül 1999’daki düzenlemeyle emeklilikleri ertelendi.

Düzenleme yapıldığında iktidarda olmayan AKP’nin yönetiminde geri adım atılmadı. Aksine 31 Mayıs 2006’da çıkarılan 5510 sayılı kanunla nihai emeklilik yaşı 65’e kadar çıkarıldı. Muhalefetin mağduriyetlerin giderilmesine ilişkin teklifleri reddedildi. Gerekçe olarak, ‘oluşacak mali yük’ gösterildi.

Ekonomik krizin etkisiyle seçmen desteğini önemli ölçüde kaybeden iktidar, son dönemde EYT sorununu yeniden gündeme aldı. EYT’li sayısının, Mayıs 2022 itibariyle 4 milyon 683 bin 441 kişi olduğu belirtiliyordu. İlk etapta ise 1.5 milyon kişi yararlanacak.

Hükümetin çalışmaları sürerken, yeniden bir yaş sınırı getirileceğine dair söylentiler EYT’lilerin tepkisine yol açtı. İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesinin ‘EYT’li telefonları vekilleri bunalttı’ başlıklı haberinde şunlar kaydedildi:

“(…) Bu konuda henüz ilgili bakanlıklaran herhangi bir açıklama gelmemesine rağmen, bu tartışmaların Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasındaki görüş ayrılığından kaynaklandığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında yapılan EYT toplantısında Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı etki analizi raporuna göre aynı anda 1.5-2 milyon kişinin emekli olmasının sosyal güvenlik sistemi üzerinde olumsuz etkisi olacağı gündeme getirilmişti.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında yapılan EYT toplantısında Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı etki analizi raporuna göre aynı anda 1.5-2 milyon kişinin emekli olmasının sosyal güvenlik sistemi üzerinde olumsuz etkisi olacağı gündeme getirilmişti.

Edinilen bilgilere göre toplantıda düzenleme çıkarılırken, bir yaş sınırı getirilmesi ve kademeli bir sistemin kurulması üzerinde duruldu ama ortak bir görüşe varılamadı.

Ancak EYT ile ilgili olarak yeniden bir yaş sınırı getirileceği iddiaları, düzenlemenin çıkmasını bekleyen 4.5 milyon EYT’linin yanı sıra sendikalar ve siyasetçilerin de tepkisini çekti. Sendikalardan da “Yeni bir yaş sınırı olmamalı” şeklinde açıklamalar geldi.

VEKİLLERE MESAJ YAĞDI!…

AK Parti milletvekilleri de yaş sınırı iddiaları sebebiyle zor durumda kaldı. Milletvekillerine bu konuda çok sayıda telefon ve mesaj gelmeye başladı. AK Parti kulislerinde yeni bir yaş sınırının getirilmesinin EYT’lilerle ilgili problemi çözmeyeceğine yönelik değerlendirmeler yapılıyor.

Yaş sınırı tartışmalarına, Cumhurbaşkanı Erdoğan son verecek. Erdoğan’ın bu konuda her iki bakanlığın da yeniden bir değerlendirme yapmasını istediği ifade ediliyor…”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com