Ana sayfa » Siyaset » AKP’DE: “TEK ADAMLIK” KONUSU TARTIŞMAYA AÇILDI…

AKP’DE: “TEK ADAMLIK” KONUSU TARTIŞMAYA AÇILDI…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-AKP, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini tartışmaya hazır. Muhalefetin başta sistemle ilgili “TBMM’nin devre dışı kaldığı” eleştirilerine karşılık “sistem içinde daha güçlü TBMM için muhalefetin görüş ve önerilerini dikkate alacağını” belirten AKP’li kaynaklar, cumhurbaşkanı seçilme koşulu olan 50+1 için de görüş ve önerilerini “tartışabileceklerine” dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karşı parlamenter sisteme yeniden dönüş için bir araya gelen altı siyasi parti, geçen günlerde de anayasa değişikliği önerilerini açıklamıştı. Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre AKP kanadı, “cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde” kararlı ancak muhalefetin sistem özelindeki eleştirilerini de “tartışmaya açabileceğini” belirtiyor. Bu nedenle “cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde daha güçlü Meclis için muhalefetin görüş ve önerilerine açık olduklarını belirten” AKP’li kaynaklar, “Önerileri neyse getirsinler, tartışalım. Hep birlikte uzlaşı ile daha güçlü bir Meclis için gereğini yapalım” diyor.

“BAKANLARLA İLETİŞİM”

Muhalefetin sisteme yönelik bir diğer eleştirisi ise bakanların parlamento dışından, atama yoluyla göreve gelmesiydi. Parlamenter sistemden farklı olarak, “milletvekillerinin parlamento dışından gelen bakanlarla iletişim kuramadığı, milletvekillerinin halktan gelen talepleri bakanlara iletmekte zorlandığı” ifade ediliyor. AKP kanadı, bu konuda da “muhalefetle bir araya gelebileceğini” belirtiyor.

50+1 FORMÜLÜ DE MASAYA GELEBİLİR…

Cumhurbaşkanının 50+1 oy ile seçilmesi de eleştirilmişti. AKP’nin gündeminde “50+1’in değiştirilmesi ile ilgili bir gündem yok.” Ancak muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki oy oranlarıyla ilgili “daha demokratik olarak adlandırdıkları önerileri var ise masaya yatırılabileceğini” kaydediyor. Yüzde 50+1 koşulunun “çoğunluğun görüşünü yansıtan bir uygulama için getirildiği” belirtilirken “Örneğin muhalefet yüzde 50+1 demez, yüzde 40+1 der… Bunun daha demokratik olduğunu savunabilir. Bunların hepsi tartışılabilir. Biz de karşı önerilerimizi beyan ederiz. Biz neden 50+1’i savunduğumuzu söyleriz, onlar da kendi tezlerini ortaya koyarlar” görüşünü dile getiriyor…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com