Ana sayfa » Güncel » FED UYARDI!, “İŞSİZ SAYISI ARTABİLİR…”

FED UYARDI!, “İŞSİZ SAYISI ARTABİLİR…”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-ABD’de tarihi yüksek seviyelere yükselen enflasyonu dizginlemek üzere faiz artışlarına gidilirken, resesyon riski ve işsizlik beklentisi artıyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilisi John Williams, 2023 sonuna kadar ülkede işsizlik oranının yüzde 4,5-5,00 aralığına yükselebileceği uyarısında bulundu.

ABD’de ekim ayı itibarıyla mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 3,7, yine dar tanımlı işsiz sayısı ise 6 milyon seviyesinde bulunuyor.

Mevcut nüfus ve işgücüne katılım verilerine göre, işsizlik oranının yüzde 5’e yükselmesi durumunda işsiz sayısı 8,2 milyona yükselecek. Bu da 1 yılda yaklaşık 2,2 milyon yeni işsiz anlamına geliyor.

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi ise, birçok ekonomistin ABD’de işsizlik oranının gelecek sene yüzde 5’i aşmasını beklediğini aktardı.

DAHA FAZLA FAİZ ARTIŞI MESAJI…

New York Fed Başkanı olan Williams, pandeminin ardından çok çeşitli mal ve hizmetlerde şaşırtıcı derecede kalıcı olduğunu kanıtlayan fiyat baskılarını ortadan kaldırmak için Fed’in daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

Williams, sağlıklı bir işgücü piyasası yaratmak için fiyat baskılarının kökünü kazımanın şart olduğunu dile getirdi. Fed yetkilileri, kalıcı enflasyonun ücret-fiyat sarmalı yaratmasından çekiniyor.

ABD’de düşük işsizlik oranına rağmen ortalama ücret artışları ekim ayı itibarıyla yüzde 4,3 ile enflasyonun gerisinde bulunuyor.

‘FAİZ İNDİRİMLERİ 2024’TE BAŞLAYABİLİR’

“Enflasyon çok yüksek ve kalıcı yüksek enflasyon, ekonomimizin tam potansiyelinde performans gösterme kabiliyetini baltalıyor” diyen Williams, en azından gelecek sene sonuna kadar Fed’in faizi yüksek seviyede tutmasını beklediğini, enflasyonun düşmesiyle de muhtemelen 2024’te faiz indirimlerine başlayacaklarını söyledi.

New York Fed Başkanı ayrıca, ekimde yüzde 5,1 olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksinde (PCE) yıllık artışın gelecek sene küresel talepteki soğuma ve arz sorunlarındaki azalmayla birlikte yüzde 3,00-3,50 aralığına gerilemesini beklediğini belirtti.

Williams, bu yıl ve gelecek yıl ABD ekonomisinde resesyon değil ılımlı büyüme beklediğini açıkladı.

FED’DEN TARİHİ HIZDA FAİZ ARTIŞI…

Fed, bu yılın mart-kasım döneminde toplamda 375 baz puanlık faiz artışına giderek federal fonlama faizini yüzde 3,75-4,00 aralığına çekti.

ABD’de haziranda yüzde 9,1 ile 40 yılın zirvesini gören tüketici enflasyonu, ekimde yüzde 7,7’ye kadar gerilese de bu oran Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefinin çok üzerinde yer alıyor.

Fed’in artan resesyon riskine rağmen faiz artışlarına devam etmesi ve 2023’te faizi yüzde 5’in üzerine çekmesi bekleniyor.

Aralıkta faiz artış hızını 75’ten 50 baz puan düşürmesi beklenen banka ayrıca, bilançosunu da her ay 95 milyar dolar küçültüyor.

Fed yetkilileri, enflasyonu düşürmek için attıkları adımların ekonomik olarak acı verici olacağını kabul ederken önceliklerinin enflasyonla mücadele olduğunu vurguluyor…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com