Ana sayfa » Güncel » 17 YAŞINDAKİ BİLGİSAYAR KORSANI MARMARA ÜNİVERSİTESİNİ HACKLEDİ: “YETKİLİ BENİMLE İRTİBATA GEÇSİN, AÇIĞI SÖYLEYEYİM KAPATIN” DEDİ…

17 YAŞINDAKİ BİLGİSAYAR KORSANI MARMARA ÜNİVERSİTESİNİ HACKLEDİ: “YETKİLİ BENİMLE İRTİBATA GEÇSİN, AÇIĞI SÖYLEYEYİM KAPATIN” DEDİ…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Veri sızıntısının bu seferki adresi Marmara Üniversitesi oldu. Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun (KVKK) yayınladığı ‘veri ihlali bildirimi’ne göre, 15 Eylül’de üniversitenin Bilgi Yönetim Sistemi içerisinde bulunan SMS gönderim servisindeki yetkili kullanıcı hesabı, 17 yaşındaki ‘YUBA’ rumuzlu bilgisayar korsanı tarafından ele geçirildi.

İNCELEME BAŞLATILDI…

Sabah’tan İlker Turak’ın haberine göre, ele geçirilen ve yeni kullanıcı hesapları tanımlama yetkisi olan hesaptan 3 yeni kullanıcı hesabı tanımı yapıldığı da tespit edildi. Çalışanlar ve kullanıcılardan oluşan toplam 5 bin 698 kişinin bilgilerinin alındığı belirlendi. Sızıntının bildirilmesinin ardından KVKK, Marmara Üniversitesi’nce yapılan ihlal bildirimini ilan ederken ihlale ilişkin inceleme başlattı.

Üniversitenin veri sistemini hack’leyen ‘YUBA’nın SMS ile yetkilileri uyardığı ortaya çıktı. ‘YUBA’ mesajında yetkililere şöyle seslendi: “Merhaba sayın Marmara Üniversitesi.

Ben YUBA, 17 yaşında bilgisayar korsanıyım. Fakat devletime zarar verecek hiçbir şey yapmıyorum. Sadece web sitesinde açık buldum ve hack’ledim. Yüksek risk içeren bir açık. Yetkili kişi lütfen benimle irtibata geçsin. Açığı söyleyeyim, kapatın…”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com