Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » 2 Gün Sonra Canlı Yayında Gerçek Bir Gök Taşı Bombalanacak, Peki Bu Olay Nasıl İzlenebilecek?…

2 Gün Sonra Canlı Yayında Gerçek Bir Gök Taşı Bombalanacak, Peki Bu Olay Nasıl İzlenebilecek?…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-NASA, yaklaşık beş yıl önce DART adını verdiği ve gezegenimizi savunmak adına yeni bir adım atacaklarını belirttiği bir proje tanıtmıştı.

Dünya’ya yaklaşan gök taşlarının rotasını değiştirmek için kullanılacak olan DART uzay aracı, geçtiğimiz aylarda uzaya fırlatılmıştı. Projenin çalışıp çalışmadığı konusunda testler yapmak isteyen NASA, bu nedenle ilk denemeyi Dimorphos adlı gök taşı üzerinde yapacağını açıklamıştı.

2022 yılının eylül ya da ekim ayında yapılması planlanan ilk çarpışma testi için uzun zamandır beklenen gün geldi ve çattı. 27 Eylül Salı, gece 1.30 sularında gerçekleştirilecek çarpışma testinin nedenlerine ve nasıl izleyebileceğinize gelin yakından bakalım.

Projenin amacı Dünya’ya yönelik göktaşı tehdidini engellemek…

Uzaydan gelen devasa göktaşlarının dinozorların sonunu getirdiği herkesçe bilinen bir şey. Çarpmanın etkisiyle oluşan dev bir krater ve çarpmadan sonra meydana gelen olaylar dev canlıların sonu olmuştu. NASA, benzer bir durumun yeniden yaşanmaması ve gezegenimizi korumak için DART adını verdiği bir sistem geliştirdi.

Geliştirilen bu sistemin amacı, bir uzay aracının kinetik enerjisi sayesinde göktaşlarının yörüngesini değiştirerek Dünya’ya gök taşı çarpmasının engellenip engellenemeyeceğini gözlemlemek. Bunun için ilk test iki gün sonra gerçekleştirilecek.

Çarpışma saatte 24 bin kilometre hızla gerçekleşebilir…

Gerçekleştirilecek olan ilk test, Dünya’ya tehdit oluşturmayacak uzaklıkta bulunan Dimorphos asteroidi üzerinde denenecek. DART’ın bir asteroidin yörüngesini değiştirmek için kinetik çarpma tekniğini deneyeceğini belirten bilim insanları, uzay aracının gök taşına saatte 24 bin kilometre hızla çarpacağını düşünüyor.

NASA DART görevi canlı yayını saat kaçta ve nasıl izlenir?…

27 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan test, Türkiye saatiyle yarın gece 1.30 civarlarında izlenebilecek. NASA, testi canlı olarak NASA TV, web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yayınlayacak…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com