Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » Hubble, İç İçe Geçiyor Gibi Görünen İki Galaksinin Fotoğrafını Paylaştı…

Hubble, İç İçe Geçiyor Gibi Görünen İki Galaksinin Fotoğrafını Paylaştı…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Her ne kadar 2022’nin yıldızı James Webb Uzay Teleskobu olsa da, yıllardan beri tüm uzay meraklılarının gönüllerinin fedaisi Hubble Uzay Teleskobu hâlâ harika görüntüler sağlamaya devam ediyor.

Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan yeni bir görüntüde Dünya’dan 1 milyar ışık yılı uzaktaki iki galaksinin birbirinin üstüne bindiği bir sekans görüyoruz. Gelin fotoğrafın önemine ve nasıl göründüğüne beraber göz atalım.

İki galaksi üst üste biniyor ve bir salyangoz şeklini alıyor…

1 milyar ışık yılı uzaklıkta, karanlıklar arasında süzülen SDSS J115331 ve LEDA 2073461 isimli iki galaksi, üst üste gelerek altın bir salyangozu andıran bir şekil ortaya çıkardılar. Her ne kadar üst üste görünseler de galaksiler aslında birbirlerine değmiyor.

Aralarındaki mesafe çok fazla olan bu iki gezegenin böyle gözükmesinin sebebi ise tamamen bir perspektif meselesi. Bu sebeple gökbilimciler, uzayda uzaklık hesaplamaları yaparken çok daha dikkatli olmaları gerektiklerini bir kere daha anladılar.

Eğer herhangi bir şekilde görünüşe aldanılarak bir yanlış hesaplama yapılırsa bu bilimsel olarak pek çok hatalı veriyle sonuçlanabilir ve belki de araştırmalara yanlış yön verebilir…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com