Ana sayfa » Güncel » HAYAT PAHALILIĞI AŞUREYİ DE VURDU!, BİR KASE AŞURE 30 LİRAYA MAL OLUYOR…

HAYAT PAHALILIĞI AŞUREYİ DE VURDU!, BİR KASE AŞURE 30 LİRAYA MAL OLUYOR…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Muharrem ayının gelmesiyle birlikte evlerde aşure kazanları kaynamaya başladı.

İçerisinde bulunan fındık, ceviz, incir, badem, nohut ve birçok malzeme bulunan aşurenin bir kasesinin maliyeti 30 TL tutuyor.

“HAYAT PAHALILIĞI AŞUREYİ DE VURDU…”

Geçen yıllara göre aşureye olan ilginin azaldığını söyleyen kuruyemişçi Cuma Tan, “Aşureye olan ilgi az. Hayat pahalılığı aşureyi de vurdu. Geçtiğimiz yıllara oranla fiyatlar neredeyse 2-3 kat arttı. 100 kişi içerisinde eskiden 90 kişi yapıyorsa şimdi 10 kişi yapıyor. Oda aşure çeşitlerinin satışlarını vuruyor. 5-6 kişilik bir ailenin bir kazanlık aşuresinin maliyeti en minimum şekilde 100-110 TL arasında” ifadelerini kullandı.

“ZAM REKORU ŞU KIRMADI DEDİĞİM ÜRÜN YOK…”

Tan, “İnsanlar kesesine göre hareket etmelidir. İllaki olmazsa olmazı yok. Fındık, badem olmazsa aşure olmaz demek aşurenin ruhuna ters bir şey. Aşure o an elindeki imkanlarla yapılan bir tatlı. Zam rekorunda şu kırmadı dediğim bir ürün yok. Mesela fındık geçen sene 60-65 TL bandındaydı. Şimdi 150 TL’ye satıyoruz. Badem 90 TL iken 190 TL oldu. Ceviz aynı şekilde. Yani geçen seneye oranla şu ürünün fiyatı aynı duruyor ya da artmadı diyeceğim bir ürün yok…”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com