Ana sayfa » Güncel » ALİAĞA’DA YAŞAM SAVAŞÇILARI: “ASBESTLİ GEMİ GELMESİN, HAVAMIZI, SUYUMUZU, TOPRAĞIMIZI KİRLETMESİN” DİYE HAYKIRDI!..

ALİAĞA’DA YAŞAM SAVAŞÇILARI: “ASBESTLİ GEMİ GELMESİN, HAVAMIZI, SUYUMUZU, TOPRAĞIMIZI KİRLETMESİN” DİYE HAYKIRDI!..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Aliağa’da Bakanlıkça söküm izni verilen Nae Sao Paulo adlı gemi için, yaşam savaşçıları, STK’lar ve muhalif siyasi partiler adeta alarma geçti bugün.

Aliağa’da sökümü için izin verilen asbestli gemi Sao Paulo’ya karşı miting düzenledi. Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen mitinge TMMOB, KESK, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, Aliağa Emek ve Demokrasi Güçleri ve DİSK’in yanı sıra birçok sivil toplum örgütü ve siyasi parti katıldı.

Miting’te Aliağa Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okuyan Deniz Gültekin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na verilen izinlerin iptal edilmesi için çağrı yaptı.

Belirsiz miktardaki asbesti kabul etmenin mümkün olmadığının altını çizen Gültekin, “On yıllardır Aliağa’da faaliyet yürüten gemi söküm tesisleri değil Türkiye’de, Dünya’da en ilkel çalışma koşullarına sahip, önlenebilir iş kazalarının sıklıkla yaşandığı işçi ölümlerinin maalesef sıradanlaştığı alanlardan biri.

Gemi söküm patronlarının kar hırslarını bu zamana kadar ne yarattıkları çevre tahribatı ne sökülen gemilerle bizlerin soluduğu havayı, içtiği suyu, bastığı toprağı zehirlemeleri ne de işçi ölümleri durduramadı. Sao Paulo gemisinin ihracatı için Sök Denizcilik’in edindiği Tehlikeli Maddeler Envanteri’nin geminin sadece en fazla yüzde 12’sinin tespite tabi olduğu bir metot ile yapılmış olduğunu uzmanların açıklamalarından takip ediyoruz.

“ASBESTLİ GEMİYİ ALİAĞA DA KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL..”

Bu haliyle bile Tehlikeli Madde Envanterini yapan şirket tarafından kabul edilen, yüzlerce ton kurşun, kadmiyumlu boya, radyoaktivite tehlikesi ve işçi ve halk sağlığına uygun bertarafı ile ilgili hiçbir güvencemiz olmayan, belirsiz miktardaki asbesti Aliağa’da kabul etmemiz mümkün değildir. Bakanlığın verdiği izinler derhal iptal edilsin. Biz bu gemiyi Aliağa’da istemiyoruz. San Paulo ülkemizin karasularına giremez, girmemelidir” ifadelerini kullandı.

Geminin yaratacağı tahribatın Aliağa’yla sınırlı kalmayacağını İzmir ve hatta Ege Bölgesini de etkileyeceğini söyleyen Deniz Gültekin, “Bu gemi 5 Ağustos’ta Brezilya’dan yola çıkarılmak isteniyor. Uluslararası çevre örgütleri, Türkiye’deki kamuoyu ve STK’lar ve bizler bu kentte yaşamını sürdüren halk olarak hiçbir sözleşmeye, kanuna ve denetlemeye tam anlamıyla tabi tutulmayan Sao Paulo uçak gemisinin karasularımıza girmesini istemiyoruz.

Bu geminin yaratacağı tahribatın Aliağa’yla sınırlı kalmayacağını İzmir ve hatta Ege bölgesini de etkileyeceği gerçeğini de unutmamalıyız. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bir avuç sermayedarın değil halkın bakanlığı olmaya davet ediyor ve verdiği izinleri bir an evvel iptal edilmesini istiyoruz. Sadece bakanlık değil Aliağa Belediyesi’ni de kafasını gömdüğü kumdan çıkararak oylarını aldığı Aliağa halkının çevre mücadelesine ve taleplerine yüzünü dönmesi gerektiğini bir kez daha bu meydandan hatırlatıyoruz” diye konuştu.

“BU TESİSLER DENETLENSİN, İNSAN SAĞLIĞINI HİÇE SAYAN İŞLETMELER KAPATILSIN…”

Aliağa Gemi söküm tesislerinin denetlenmesi gerektiğini vurgulayan Gültekin, “Sau Paulo ve diğer tüm zehirli gemiler, nerede yapılıyorsa orada sökülsün. Aliağa Gemi söküm tesisleri tam anlamıyla denetlensin ve çalışma koşulları, işçi sağlığı ve güvenliğine uygun hale getirilsin. Mevcut yönetmeliklere kağıt üzerinde uyan ancak insan ve çevre sağlığını hiçe sayan işletmeler kapatılsın. Bakanlığın verdiği izinler derhal iptal edilsin.

“ALİAĞA TÜRKİYE’NİN HURDALIĞI, ÇÖPLÜĞÜ DEĞİLDİR…”

Biz bu gemiyi Aliağa’da istemiyoruz. San Paulo ülkemizin karasularına giremez, girmemelidir. Hiçbir ülkenin sökümünü üstlenmediği geminin ülkemize getirilmesine itiraz ediyoruz. Aliağa’ya dünyanın hurdalığı muamelesi yapılmasını reddediyoruz. Türkiye Avrupa’nın, Aliağa Türkiye’nin hurdalığı, çöplüğü değildir. Başka bir Türkiye, başka bir Aliağa yok! Çocuklarımıza yaşanabilir bir kent ve ülke bırakmak bizlerin tarihsel, insani, vicdani sorumluluğumuzdur” şeklinde konuştu.

Yürüyüş ve mitinge Aliağa yakın çevresi ve İzmir’den gelen 4 bin civarında çevre savaşçısı katıldı. Miting’den sonra İzmir’de bu mitingin bir parça olan Moğollar adlı grubun konserine hareket edildi…

blank

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com