Ana sayfa » Yerel » GEMİ SÖKÜM SEKTÖRÜ ÜST KURULUŞU GEMİSANDER’ E; ALİAĞA ÇEVRE PLATFORMU ALÇEP’TEN “NAE SAO PAULO” YANITI…

GEMİ SÖKÜM SEKTÖRÜ ÜST KURULUŞU GEMİSANDER’ E; ALİAĞA ÇEVRE PLATFORMU ALÇEP’TEN “NAE SAO PAULO” YANITI…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-ALÇEP OLARAK YAPTIĞIMIZ AÇIKLAMALARDA GEMİDEKİ ASBEST ORANINI NE 600 NE DE 900 TON OLARAK AÇIKLAMADIK.

BİZ GREENPEACE SAO PAULO GEMİSİNİN İKİZİ OLAN CLEMENCEAU İÇİN PAYLAŞTIĞI; 02.02.2006 TARİHLİ 2006-1010 NUMARALI TEHLİKELİ MADDE SURVEY RAPORUNUNA İSTİNADEN ALÇEP OLARAK İNGİLTERE GREENPEACE DEN ALDIĞIMIZ SONUÇLARI YAZDIK.

📌 ASBEST:760 TON
📌 PCB + PCTS. +PPB VB. : 165 TON
📌 ASBEST VE PCB’ Lİ TOPLAM BULAŞIK MALZEMELER :925 TON

-ENSTİTÜSÜ İLE BASEL KONVANSİYONUNA UYGUN OLARAK İLERLİYOR.

‘’YAKIN BİR ZAMAN İÇİNDE ÜLKEMİZE GELMEK İÇİN HAREKET EDECEK OLAN NAE SAO PAULO ADLI UÇAK GEMİSİNİ ALAN SÖK DENİZCİLİK ŞİRKETİNİN, AVRUPA BİRLİĞİ KRİTERLERİNİ EN ÜST DÜZEYDE UYGULADIĞINI BELİRTEN SEKTÖRÜN TEMSİLCİSİ GEMİSANDER BAŞKANI ÖNAL, “ŞİRKETİN ASBEST, ATOM VE RADYASYON KONULARINDA AKREDİTE KURULUŞLAR ARACILIĞIYLA GEREKLİ ENVANTER ÇALIŞMALARINI YAPMIŞ VE YAPTIKTAN SONRA TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI NOTİFİKASYON BELGESİNİ ONAYLAMIŞTIR.’’ DEMİŞTİR.

⦁2008 YILINDA SÖKÜLEN OTOPAN GEMİSİNDE 1 TON ASBEST VARLIĞI ENVARTER RAPORUNDA TESPİT EDİLMİŞ OLUP SÖKÜLÜRKEN 77 TONDAN DAHA FAZLA ASBEST AÇIĞA ÇIKMIŞTIR.

YİNE BU SENE GÖKHAN HAN GEMİSİNDEN ALINAN NUMUNEDE ASBEST TESPİT EDİLMİŞTİR.

⦁ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI MURAT KURUM 2020 YILINDA ALİAĞA GEMİ SÖKÜMDE, 10 BİN 568,388 TON TEHLİKELİ ATIĞIN BERTARAF EDİLDİĞİNİ AÇIKLARKEN GEMİSANDER 2020 YILINDA 8200 TON TEHLİKELİ ATIĞIN BERTARAF EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI. HANGİSİ DOĞRU???

YUKARIDA SAYDIĞIMIZ BAZI ÖRNEKLER SAO PAULO GEMİSİ İÇİN DE AYNI DURUMLARIN YAŞANABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİNİ DOĞURMUŞTUR. Kİ KALDI Kİ TEHLİKELİ ATIK TAŞINMASI İZMİR PROTOKOLÜ( BARSELONA SÖZLEŞMESİ), RİO ÇEVRE VE KALKINMA BİLDİRGESİ, BASEL SÖZLEŞMESİNE GÖRE YASAKTIR.

İSMİ GEÇEN GEMİDE 650 TON KURŞUN, ORGANOKALAY,PAH,TBT, PCB, KLORLU BİLEŞİKLER, PVC YAKILMASI SONUCU OLUŞAN DİOXİN GAZI VE DİĞER TEHLİKELİ GAZLAR NE OLACAK… HİDROKARBONLAR, ORGANOTİN NE OLACAK?? AĞIR YAĞLAR, BALAST SUYU İLE TAŞINAN VEKTÖRLER BİYO ÇEŞİTLİLİĞİMİZİ NASIL ETKİLEYECEK?

MESELE ASBESTİN 9 TON, 9 GRAM OLMASI DEĞİL, BUNCA TEHLİKELİ MADDE HABİTATIMA NE YAPACAK?

⦁BİZLER DE BURADA YAŞIYORUZ. AYNI HAVAYI SOLUYOR, AYNI SUYU İÇİYORUZ.

ALİAĞA’DA BULUNAN GEMİ SÖKÜM SEKTÖRÜNÜN TEK TEMSİLCİSİ OLAN GEMİ GERİ DÖNÜŞÜM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ’NİN (GEMİSANDER) BAŞKANI KAMİL ÖNAL BEY; BİZLER DE ALİAĞA’ DA YAŞAYAN HALKIZ, İŞÇİYİZ, KÖYLÜYÜZ, EMEKÇİYİZ…

GEMİ SÖKÜM İŞÇİSİ OLARAK. ÇALIŞIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ. AÇLIKLA ÖLÜM ARASINA SIKIŞMAK İSTEMİYORUZ. ASBEST SONUCU ASBETOS, MEZOTELYAMA OLMAK İSTEMİYORUZ. ÇALIŞMA ORTAMIMIZ ÖVÜNDÜĞÜNÜZ AB STANDARTINDA OLSUN İSTİYORUZ, DENETLEMEDEN DENETLEMEYE DEĞİL…

HALK, EMEKÇİ, KÖYLÜ OLARAK; DENİZİME CİVA, KURŞUN GİBİ AĞIR METALLER, ZEHİRLİ BOYALAR, ASBEST VB. KARIŞIP ÇOCUKLARIMIZ ZEHİRLENSİN, ÖLSÜN İSTEMİYORUZ. BİYOÇEŞİTLİLİĞİMİZ DIŞARIDAN TAŞINAN VEKTÖRLERLE BOZULSUN İSTEMİYORUZ. ÇÜNKÜ BİLİYORUZ: BAKTERİ, BİTKİ VE HAYVANLAR GEMİLERDE BULUNAN BALAST SUYUNDA HAFTALAR SONRA BİLE YAŞAMLARINI SÜRDÜRÜRLER. ASBEST AKCİĞERLERİMİZE YAPIŞSIN İSTEMİYORUZ. KURŞUNUN KARNIMDAKİ BEBEĞİMİ ETKİLEYİP DÜŞÜK YAPMAMA NEDEN OLSUN İSTEMİYORUZ.

HALA 1986 YILINDA GERÇEKLEŞEN ÇERNOBİLİN FACİASININ ETKİLERİ DEVAM EDERKEN, FRANSADA 5 SEFER NÜKLEER DENEMEDE KULLANILAN BU UÇAĞIN ETRAFIMA RADYASYON IŞINLARI SALMASINI İSTEMİYORUZ. İSTEMİYORUZ! ÇÜNKÜ BİZ PATRON DEĞİLİZ,

YAŞLILIĞIMIZI HASTALIKLARLA GEÇİRMEK İSTEMİYORUZ. TORUNLARIMIZ ZEKA GERİLİĞİ İLE DOĞSUN, KANSER OLSUN İSTEMİYORUZ. ‘’SAĞLIKLI ORTAMDA YAŞAMAK.’’ İSTİYORUZ. BU DOĞUŞTAN HAKKIMIZDIR. KİMSENİN ELİMİZDEN ALMAYA HAKKI YOKTUR.

VE İNANIYORUZ Kİ PATRONUN KAR HIRSINI, ALİAĞA HALKININ İNANCI VE DİRENCİ YENECEK…”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com