Ana sayfa » Siyaset » ERKAN BAŞ: “YOK ÖYLE YAĞMA ÖDEMİYORUM BU PARAYI…”

ERKAN BAŞ: “YOK ÖYLE YAĞMA ÖDEMİYORUM BU PARAYI…”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, 22 Aralık 2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında, devletten aldığı ihaleler ile “beşli çete” olarak anılmaya başlanan şirketler arasındaki Cengiz Holding tarafından yayımlanan reklam filmini hatırlatarak şirket patronu Mehmet Cengiz’e yönelik eleştirilerini dile getirdi.

Aralık 2020’de birçok televizyon kanalında yayınlanmaya başlanan söz konusu reklamda, “memlekete hizmet” iddiası yer alırken, “Tam 40 yıldır bir ağacı yaşam felsefemiz yaptık” ifadeleri kullanıldı.

TİP Genel Başkanı Baş, Meclis’teki basın toplantısında, “Bakın bu müteahhit çetesi var ya, herkesin bildiği küfürbaz olanı. Dün aynı anda birçok kanala birden reklam vermiş. Belli ki imajlarının sarsıldığını düşünüyorlar. Konuyu toparlamaya çalışıyorlar. Ne diyorlar; kim ne derse desin şerefleriyle çalışıyorlarmış, ağaçtan ilham almışlar…

Beceremeyeceksin Mehmet Cengiz efendi, beceremeyeceksin. Ağaç katliamların, yıkımların, doğayı yağmalaman; hele o millete ettiğin küfürler bu halkın hafızasından hiç ama hiç çıkmayacak. İşçi iktidarı kurulduğunda, bu Saraylar yıkıldığında senin elinde ne var ne yoksa hepsini alacağız. Bu milletin, alın teriyle çalışan milyonların gasp ettiğin tüm değerlerini senden geri alacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Kendinizi kurtaramayacaksınız” diye konuştu.

TAZMİNAT KARARI…

Açıklamanın ardından harekete geçen Mehmet Cengiz’in avukatları ise “kişilik haklarının zedelendiği” iddiası ile bu sözlere karşı 250 bin liralık tazminat davası açtı. Görülen davada TİP Genel Başkanı Baş’ın avukatı, müvekkilinin muhalefet partisi milletvekili olduğunu belirterek davanın reddini istedi. Mahkeme ise gerekçeli karar daha sonra açıklanmak üzere 20 bin liralık tazminat kararına istinaf yolu açık olmak üzere hükmetti.

“YOK ÖYLE YAĞMA ÖDEMİYORUM BU PARAYI…”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’e yönelik sözleri gerekçe gösterilerek tazminat cezasına çarptırılması için, “Yok öyle yağma, Mehmet Cengiz’e bu parayı ödemiyorum. Halka ait olan kamu değerlerine çöken, milyarlarca lira vergisi silinen, AKP iktidarı sayesinde 7 sülalesini zengin etmiş Cengiz’e 5 kuruş daha vermeyeceğim” dedi.

Erkan Baş, sosyal medya hesabında yaptığı şunları söyledi:

“Saray rejiminin beşli çetesinin üyelerinden, halka küfreden Mehmet Cengiz bana bir tazminat davası açmıştı. Bugün öğrendik ki dava sonuçlanmış. Ve saray yargısı, Mehmet Cengiz’e faiz ve mahkeme masraflarıyla birlikte yaklaşık 35 bin lira ödememi kararlaştırmış.

Bu karar mahkemelerin saraya ve onun beslediği patronlara ne kadar derinden bağlı olduklarını bir kez daha göstermiş oldu. Anlaşılan o ki yandaş patronlar vergi aflarıyla, teşviklerle, şahsa özel servis ihalelerle, garantili ödemelerle yeterince doymamış ki bir de bizden para istiyor.

Bir siyasi partinin genel başkanının yaptığı siyasi bir değerlendirmeyi, para cezası ile cezalandırmak istiyorlar. Bizim diyecek tek sözümüz var: Yok öyle yağma, Mehmet Cengiz’e bu parayı ödemiyorum.

‘HALKTAN ÇALINAN NE VARSA HEPSİNİ GERİ ALACAĞIZ…’
Değerli yurttaşlar bakın ben bu şahsa ne demişim de tazminat ödemeye mahkûm edilmişim: ‘İşçi iktidarı kurulduğunda bu saraylar yıkıldığında elinde ne varsa ne yoksa hepsini alacağız. Bu milletten, alın teri ile çalışan milyonlardan gasp ettiğin tüm değerleri senden geri alacağız.’

Sanılmasın ki bu sözlerim sadece Mehmet Cengiz’e ve kişisel… Bu sözlerim tüm zengin patron sınıfına. İşçinin alın terinden zenginleşen tüm yağmacılara dönüktür. Üstelik aslında bu sözler bana ait değil.

Parti programımızda aynen şöyle yazıyor: ‘Kapitalizm ve saray rejimi doğayı ve kamusal mekanları yağmalıyor. Kentlerimizi gasp eden betonlaşmayı ve mega projeleri durduracağız. Özelleştirilen tüm toplumsal varlıkları kamulaştıracağız. Betona değil üretime dayalı bir ekonomiye geçeceğiz’.

Bana kalırsa esas korkuları da bundan. Partimizin programında da ifade edilmiş bu görüşlerimizin haklılığından korkuyorlar. Tekrar ediyorum, halktan çalınan ne varsa hepsini geri alacağız ve onu üreten, yaratan, gerçek sahibi olan halka geri vereceğiz. Bu süreçte yapılan tüm hukuksuzluklarında hesabını mutlaka soracağız.

‘BİZİ SİYASETİ PARA KAZANMA ARACI GÖREN MEMURLARIYLA KARIŞTIRMASINLAR…’

Bu patronlar ve hayata patronların gözünden bakanlar, siyasetçi denilince bizi de siyaset simsarlarıyla karıştırıyorlar. Bizi, siyaseti para kazanma aracı gören memurlarıyla karıştırmasınlar. Dört yıldır Genel Başkanlık ve milletvekilliği yapıyorum. Tam 13 yıldır aynı evde kiracı olarak oturuyorum. Milletvekili olduktan sonra edindiğim tek şey var, o da partimizin siyasi çalışmalarında kullandığımız 2013 model bir araba.

Onu da banka kredisi ile aldım. 3 yıldır kredisini ödüyorum daha da 1 yıl borcum var. Bu ülkede milyonlarca emekçi nasıl yaşıyorsa, biz de öyle yaşıyoruz. Ve milletvekili maaşımı da kendim ve ailemin zorunlu ihtiyaçları dışında, başını sarayın ve beşli çetenin çektiği bu düzene son vermek için, mücadele için kullanıyorum. Ne mutlu bana düzen siyasetçileri gibi hesabını bilmediğim malım, mülküm, param falan yok.

‘AKP İKTİDARI SAYESİNDE 7 SÜLALESİNİ ZENGİN ETMİŞ CENGİZ’E 5 KURUŞ DAHA VERMEYECEĞİM..’

İşte bu yüzden tekrar söylüyorum, halka ait olan kamu değerlerine çöken, milyarlarca lira vergisi silinen, AKP iktidarı sayesinde 7 sülalesini zengin etmiş Cengiz’e 5 kuruş daha vermeyeceğim. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu yağma düzeni, bu talan düzeni, bu düzen mutlaka yıkılacak. Halktan çalınan her kuruşun, el konulan her zenginliğin, soygunla yutulan her lokmanın hesabını hukuk önünde bir bir ödeteceğiz. Hesaplaşacağız…”

Gerçek Gündem

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com