Ana sayfa » Güncel » SOYER: “ÇEŞME KİMSENİN BABASININ ÇİFTLİĞİ DEĞİL, PROJE İZMİRİN RUHUNA AYKIRI…”

SOYER: “ÇEŞME KİMSENİN BABASININ ÇİFTLİĞİ DEĞİL, PROJE İZMİRİN RUHUNA AYKIRI…”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İzmir’in Yarımada Bölgesi’nde hayata geçirilmek istenen Çeşme Projesi’ne karşı yüzlerce İzmirli Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu.

Bilirkişilerin kamu yararına ve planlama ilkelerin uygun bulmadığı projeye karşı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısıyla gerçekleştirilen eyleme; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri, CHP’li belediye başkanları ve ilçe başkanları katılırken Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ege Çevre Platformu (EGEÇEP), İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu ve daha pek çok sivil toplum örgütü ile vatandaşlar da alanda yer aldı. Eylemde; Başkan Tunç Soyer, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç ve Projeye karşı açılan davanın avukatlarından Ömer Turgut Erlat açıklamalarda bulundu.

‘ÇEŞME HALKINDIR, HALKIN KALACAK’

Projeye karşı duruş sergileyerek eyleme katılan yüzlerce kişi tarafından; ‘Ranta teslim olmayacağız’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’, ‘Çeşme halkındır halkın kalacak’, ‘Çeşme bizimdir bizim kalacak’ sloganları atıldı.

‘DEĞERLERİ TEHDİT EDİYOR’

“İzmir, 8 bin 500 yıldır kesintisiz insan yerleşimine ev sahipliği yapan bir şehir. Akdeniz’in en önemli liman kentlerinden biri” diyerek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Burası ilk çağlardan bu yana dünyaya yön veren en önemli düşünürlerin, demokrasi gibi bugün eskisinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz sosyal inovasyonların doğduğu şehir. İzmir’i bir dünya şehri yapmak için başarmamız gereken tek şey onun kendi değerlerine inanmak, bu değerleri dinlemek ve dünyaya anlatmak.

İzmir’e turist çekmek için Çeşme’nin kıyılarını, parsellerini yabancı sermayeye satmaya hiç gerek yok. Bu şehirde daha çok talana, yıkıma hiç ihtiyacımız yok. Çeşme, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim belgesi ile bakanlıkça yapılan planlama çalışmaları, ne yazık ki İzmir’in tüm değerlerini tehdit ediyor. Şunu çok iyi öğrendik ki yerel yönetimleri, yerel ekonomiyi korumayan hiçbir turizm projesi başarıya ulaşamıyor” ifadelerini kullandı.

‘İZMİR’İN RUHUNA AYKIRI’

Çeşme Projesi’nin İzmir’in ruhuna aykırı olduğunu belirten Başkan Soyer, “Çeşme Projesi, Çeşme’ye ait değildir. Onun değerlerini yok eden dışarıdan zoraki dayatılmış bir kurgudur. Bu proje alanı İzmir’in en kurak, toprak ve su açısından en fakir yerleri… Oysa bu proje, burada aşırı su kullanan golf sahalarını getiriyor. Bölgede farklı tarihlerde ilan edilmiş 11 turizm yeri var. Bu alanların sadece üç tanesinin onaylı imar planı var. Çeşme’de bunca turizm alanı boşken, bu alan imara açılıyor.

Çeşme’nin su kaynakları zaten çok kısıtlı. Ulaşım, meselenin diğer bir ayağı. Çeşme’nin İzmir’e bağlantılı bir yolu var. Yaz aylarında daha şimdiden bu yol kapanıyor. Böylesi büyük bir projenin trafik için çözüm yolu yok. Kâğıt üzerinde ya da dünyanın başka yerinde güzel olabilir. Çeşme Projesi, İzmir’in kimyasına, aklına, ruhuna aykırıdır” açıklamalarında bulundu.

‘BABASININ ÇİFTLİĞİ DEĞİL’

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu projeye karşı yürütülen tüm kurtuluş süreçlerine müdahil olduğunu vurgulayan Başkan Soyer, bundan sonraki süreçte de yeni dava açmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Soyer, “Burası kimsenin babasının çiftliği değil. Şunu herkes bilsin, İzmir’in madencilere bırakacak tek bir zeytin ağacı, ranta kurban edilecek tek bir metrekare kıyısı yoktur. Seferihisar’a, Selçuk’tan Kiraz’a ve Çeşme’ye kadar İzmir’in her bir karış toprağı korumamız altındadır. Bir belediye başkanının asli görevi görev yaptığı şehrin her bir karış toprağını korumaktır, son nefesime kadar koruyacağım. Göreceksiniz, doğamızı direne direne koruyacağız” diye konuştu…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com