Ana sayfa » Siyaset » ÖZKİRAZ: “AKP VE MHP OYLARINDA SİSTEMATİK BİR DÜŞÜŞ VAR…”

ÖZKİRAZ: “AKP VE MHP OYLARINDA SİSTEMATİK BİR DÜŞÜŞ VAR…”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-TELE 1’de yayınlanan Merdan Yanardağ’ın sunduğu 5. Boyut programının bu haftaki konukları Siyasetçi Yazar Eren Erdem, Gazeteci Yalçın Doğan, Siyaset Bilimci Prof. Dr. Esin Kalaycıoğlu, Emekli Tümgeneral Haldun Solmaztürk ve Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz oldu.

Özkiraz, TELE 1 için hazırlanan anketin sonuçlarını ilk kez açıkladı. Ankete ilişkin, bilgiler veren Özkiraz 21 ayrı firmanın 103 ayrı anketine yer verildiğini söyledi.

Özkiraz,”Araştırma firmalarında anketler yayınlandığı zaman manipülasyon var denebiliyor. TELE 1 için çıkardığımız grafiklerin içinde AKP’ye de muhalefete de yakın firmalar var. Partilerin oy trendlerini ilk kez sunacağız.” ifadelerini kullandı.

AKP -MHP OYLARINDA ERİME..

Avrasya Araştırma’nın Aralık ayında yüz yüze mülakat yöntemiyle yapılan anket anket TELE 1’de ekranlara geldi. AKP’nin oy ortalaması alınırken o ay içerisinde AKP’yi en yüksek ve en düşük gösteren firma çıkarıldı. Anket sonuçlarına göre, AKP’nin oylarının kararsızlar dağıtıldıktan sonra ocak ayında 37 iken aralık ayında yüzde 31’e düştüğü görüldü. Özkiraz, “Sistematik bir düşüş var” dedi.

MHP ocak ayında 9,2 iken aralık ayında 7,3’e kadar inmiş. Sistematik bir düşüş var.

Özkiraz muhalefet partilerinin oy oranlarına ilişkin ise şu değerlendirmeleri yaptı:

CHP VE İYİ PARTİ’DE YÜKSELİŞ..

“CHP ise ocak ayında 24,1 iken aralık ayında 26,7’ye yükselmiş. İYİ Parti oy oranı ise ocakta 13,5 iken eylül ayında 14,8’e kadar yükselmiş görünüyor. Lütfü Türkkan olayı ve esnaf ziyareti sırasında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e söylenen ‘Kürdistan’ sözlerinden sonra İYİ Parti’de bir düşüş görülüyor. ”

HDP BARAJ ALTINDA KALMIYOR..

Özkiraz, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) hiçbir anket ve sonuçta baraj altı kalmadığını söyledi. Özkiraz, “Ocak ayında 10,2 aralık ayında 10,7. HDP ortalamalara bakıldığında hiç barajın altında kalmıyor. HDP’nin ortalaması buysa baraj sorunu yok demektir.” ifadelerini kullandı..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com