Ana sayfa » Güncel » “ÜÇ KURUŞUMUZA GÖZ DİKTİLER!”, İZMİR’DE EMEKLİLERDEN HÜKÜMETE KIRMIZI KART!..

“ÜÇ KURUŞUMUZA GÖZ DİKTİLER!”, İZMİR’DE EMEKLİLERDEN HÜKÜMETE KIRMIZI KART!..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emeklilere yönelik açıkladığı zam açlığa ve yoksulluğa çare olmadı. Meydanlarda taleplerini haykıran emekliler hükümete istifa çağrısı yaptı, zamlara tepki olarak da fatura yaktı.

Türkiye, geride bıraktığı 2021 yılında zamlarla boğuşurken 2022 yılına da zamlarla girdi. Her geçen gün yoksulluğun derinleştiği süreçten emekliler de nasibini aldı. Hali hazırda geçinemeyen emekliler, AKP hükümetinin açıkladığı zam oranı sonrasında daha da yoksullaştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni memur zammının yüzde 30,5’e çıkarıldığını ve en düşük emekli maaşının ise 2.500 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Yapılan zammın gerçek enflasyonu karşılamadığını dile getiren emekliler hükümete istifa çağrısı yaptı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli-Sen Ege Bölge Temsilciliği Konak’ta konuya ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını DİSK Emekli-Sen Bölge Temsilcisi Hüseyin Özkaynak okurken DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da açıklamalarda bulundu. Emekliler zamları protesto ederek taleplerini haykırdı.

FATURALAR YAKILDI..

Eylemde, ‘Saraya değil emekçiye bütçe, Zam zulüm işkence işte AKP, Hak hukuk adalet, Hükümet İstifa, Direne direne kazanacağız, AKP şaşırma sabrımızı taşırma’ sloganları atan emekliler hükümete kırmızı kart gösterdi. Emekliler, hükümeti tiyatral bir gösteriyle protesto etti. ‘İktidarın torbasından çıkanlar’ ve ‘emeklinin torbasından çıkanlar’ başlığıyla iki ayrı torba hazırlayan emekliler hükümetin yaptıklarıyla emeklilerin beklentilerinin karşılanmadığını torbadan çıkan yazılarla gözler önüne serdi. Emekliler ayrıca zamlara tepki olarak da elektrik ve doğalgaz faturalarını yaktı.

‘NEREDE TÜİK, NEREDE GERÇEK ENFLASYON..’

Son 1 yılda hayatın her alanında gelen fahiş zamlara vurgu yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Hüseyin Özkaynak, AKP hükümetini hedef aldı. Açıklanan zammın gerçek enflasyonu yansıtmadığını söyleyen Özkaynak, “Nüfusun çoğunluğu açlık ve sefaletle boğuşurken çok küçük bir azınlık ülkenin bütün gelirlerine çökmüş, halkımızın tüm gelirlerini sömürmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanın “Türk Lirası’nı artık değerli kılalım” dedi ama bunu söylerken ne yapıyorlar; köprüleri, geçitleri, havaalanlarını, hastanelerini dolara endeksli ve müşteri garantili olarak yandaşlarına peşkeş çektiler. İktidar artık emperyalizmin uşağı durumuna gelmiştir. 2021 yılı sonuna kadar; ekmeğe yüzde 150, una yüzde 162, şekere yüzde 95, makarnaya yüzde 68, çaya 138, bulgura yüzde 100, nohuta yüzde 91, kuru fasulyeye yüzde 100, kıymaya yüzde 66, kırmızı ete yüzde 110, tavuğa yüzde 83, çamaşır deterjanına yüzde 150, sabuna yüzde 58, yumurtaya yüzde 75, bulaşık deterjanına yüzde 85 zam geldi.

TÜİK’in açıkladığı enflasyonla halkın gerçek enflasyonu budur. İktidar aralık ayının son gecesine kadar zamları açıklamadı. Çünkü hemen ardından memur ve emeklilere verilecek zamları açıklamaları gerekiyordu. Eğer o zamları daha önce açıklamış olsaydı bugün açıklayacağı maaş zamları çok farklı olacaktı. Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta akıl almaz zamlar getirdiler. Bu zamlar hayatın her tarafına yansıyacak.

Bilim insanlarının bağımsız araştırmalarına göre gerçek enflasyon farkı yüzde 82! TÜİK’in enflasyonu nerede, gerçek enflasyon farkı nerede! Pazar artıklarıyla, çöpten topladıklarıyla geçinmeye çalışan o kadar çok ki… Artık gençlerimizin çoğu ev genci durumuna geldi, gündüzleri yatıyor geceleri uyanık kalıyorlar.

Çünkü babalarından harçlık istemek onurlarına dokunuyor, çünkü babalarında da olmadığını biliyorlar. Geçinmek o kadar zorlaştı ki babalar ağlıyor, dedeler torunlarına harçlık bile veremiyor. Yandaşlar kıyak maaşlarla geçinirken ekmek bulamayan insanlar var. Bu ne vicdansızlık! Adı güya zam ama enflasyon farkını bile vermediler. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 25.5, memur emeklilerine biraz daha fazla… Bunlar zam mı? Bunlar, kendilerinin yaptıkları zamların, yani enflasyonun karşılığı bile değil!” diye konuştu.

‘ÜÇ KURUŞUMUZA GÖZ DİKTİLER..’

Emeklilere yoksulluk ve açlığın reva görüldüğünü dile getiren Özkaynak, “Emeklileri devletin sırtında kambur olarak gören iktidar yükünü hafifletmek için emeklilerin cebindeki üç kuruşa göz dikmiştir. Biz emekliler her gün biraz daha yoksullaşırken iktidar soframızdan bir dilim ekmeğimizi daha nasıl azaltacağının peşine düşmüştür.

Biz cebimizdeki üç kuruşu sağlıkta katkı payına mı, bir dilim ekmeğe mi yoksa doğalgaz faturasına mı vereceğimizin hesabını yaparken iktidar o üç kuruşu bizden nasıl geri alacağının hesabını yapmaktadır. Soruyoruz; yoksulluk sınırının 10 bin liranın üstüne çıktığı bir kriz döneminde, 2 bin 500 lira aylıkla bir emekli bir ay boyunca nerede barınabilir, ne yiyebilir, hangi doktora görünebilir, hangi tedaviyi karşılayabilir? Soruyoruz; emekli aylığının 69 katı maaş alanlar, maaşlarına rekor zamlar yapanlar, aylık 2 bin 500 lira ile geçinebilir mi?

Bu ülkenin emeklileri devletin sırtında bir yük değil; alın terinin karşılığını almak için her gün haklı mücadelesini büyüten yurttaşlardır! Hakkımız olan için mücadele etmeye, emeklilikte insanca bir yaşamı daha yüksek sesle savunmaya, ülkenin dört bir yanını eylem alanına çevirmeye, yıkılmakta olanı yıkmaya, eşit, özgür ve demokratik olanı el ele kurmaya kararlıyız! Bir kez daha haykırıyoruz: Sadaka değil toplu sözleşme istiyoruz!” açıklamalarında bulundu.

‘EMEKLİLERİ ÜÇE BÖLDÜLER..’

Eylemde konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise AKP hükümetinin emeklileri üçe böldüğünü belirterek şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı açıklama yapıyor; sanki bir lütufmuş gibi “Emekliye 25.5, memur emeklisine 30.5 zam yaptık” diyor. Sanki bu ülkeyi biz yönetiyorduk, enflasyonu biz artırdık. Bize bu zammı uygun görüp lütuf gibi veriyorlar. TÜİK’in lokantalara, kıraathanelere uygulanan zam oranı rakamlarını nereden aldığını öğrendik.

TÜİK bu rakamları TBMM’deki lokantalardan alıyormuş. Bugün ülkedeki tüm lokantalarda TBMM’deki fiyatlar olsun, biz 4 bin 250 liralık asgari ücreti kabul edeceğiz. Bu hükümet ülkeyi bölmek için elinden geleni yapıyor, emeklileri de 3’e böldü. Bin 500 lira ve üzerinde alanları 2 bin 500 liraya çıkararak ayrı bir zam uyguladı, memur emeklisine dedi ve onlara 3 puan daha vererek başka bir zam uyguladı, bir de SSK-Bağ-Kur emeklisine kendi yarattığı enflasyonu 25.5’e getirerek onlara da başka bir zam verdi. Yani emeklileri de üçe böldü. Siz bölmeye devam edin, biz bu ülkeyi birleştirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz..”

İz Gazete

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com