Ana sayfa » Güncel » OMİCRON HIZLI YAYILIYOR, VAKA SAYILARI ARTIYOR!…

OMİCRON HIZLI YAYILIYOR, VAKA SAYILARI ARTIYOR!…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İlk kez Güney Afrika’da görülen koronavirüsün Omicron varyantı, Türkiye’de yaygınlığını arttırırken; günlük vaka sayılarındaki artış hızla sürüyor.

Bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında düzenlenen Bilim Kurulu toplantısının da ana gündem maddesi vakalardaki artış ve Omicron oldu.

YENİ TEDBİRLER GELECEK Mİ?

Toplantı sonrası yazılı bir açıklama yapan Fahrettin Koca, vaka sayılarındaki artışta Omicron varyantının etkisine dikkat çekti.

Omicron’un yeni tedbirlere neden olmayacağını ifade eden Koca, ”Kişisel tedbirlerin önemi artmıştır” dedi. Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

-Son haftada günlük vaka sayılarında artış belirginleşmiştir. Vaka sayılarındaki artışın temel sebebi kapalı ortamlarda geçirilen sürenin artması ve Omicron varyantının hızla bulaşıyor olmasıdır. Vaka sayılarındaki artış hastaneye yatışlara yansımamıştır. Benzer şekilde son dönemde hastalığa yakalananlarda zatürre oranında bir artış görülmemiştir. Bu konu yakından takip edilmektedir.

-Omicron varyantının hızlı bulaşıyor olması tedbirlerde değişikliğe sebep olmamaktadır. Daha hızlı bulaşan bu yeni varyanta karşı kişisel tedbirlerin önemi son derece artmıştır. Maske kullanımı hastalığın kişiye bulaşmasını değil hasta kişinin hastalığı başkasına bulaştırmasını engellemeye yaramaktadır. Maske kullanmak karşımızdaki kişiyi korumak için büyük bir sorumluluktur.

-Kapalı ortamlarda geçirilen süreyi mümkün olan en kısa süre olarak tutmalı, kesinlikle maske kullanımından taviz verilmemelidir.

-Aşılama programımız sayesinde toplumumuzda önemli ölçüde aşılanma sağlanmıştır. Yeni durum için aşıların hatırlatma dozunun önemi son derece artmıştır. Tüm vatandaşlarımızı vakit geçirmeden hatırlatma dozlarını olmaya ısrarla davet ediyoruz.

-Yerli aşımız Turkovac yarından itibaren şehir hastanelerimizden başlayarak uygulanacaktır. Hatırlatma dozunu yerli aşımızla yaptırmak mümkün. Önceki aşılarınızın türü ne olursa olsun hatırlatma dozunuzu Turkovac ile olabilirsiniz..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com