Ana sayfa » Güncel » EMEKLİ’YE ZAM FORMÜLÜ ORTAYA ÇIKTI. İKİ SEÇENEK ÜZERİNDE DURULUYOR…

EMEKLİ’YE ZAM FORMÜLÜ ORTAYA ÇIKTI. İKİ SEÇENEK ÜZERİNDE DURULUYOR…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Yeni yılda uygulanacak asgari ücretin ​açıklanmasının ardından, gözler emekli maaşlarına çevrildi. ‘Enflasyon artı yüzde 25 zam’ formülünün masada olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 21,31 olarak açıklanan ‘resmi enflasyona’ rağmen ısrar ettiği düşük faiz politikası, Türk lirasının yabancı paralar karşısındaki değer kaybını hızlandırdı. Eylül, ekim ve kasım aylarında faiz indirimine giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) aralık ayında da seriyi bozmaması, doları 17, euroyu 19 lira seviyesine getirdi.

Hayat pahalılığının gölgesinde hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinin görüşmeleri sonucu Türkiye’de 2 bin 825 lira olan asgari ücret, gelecek yıl için 4 bin 253 lira olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu zammın ardından emekli maaşlarının da iyileştirilmesi talimatını verdiği ileri sürüldü.

Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın’ın haberine göre emekli maaşlarına enflasyon artı yüzde 25 zam verilmesi formülü masada. Düşük emekli maaşlarına ilişkin masada iki formül bulunuyor. Üzerinde durulan ilk formül düşük maaş alan emeklilere seyyanen yapılacak zam ile maaşın belli düzeye çekilmesi yönünde. Bunun üzerine ayrıca bir zam gündeme gelebilecek.

İKİNCİ FORMÜL: ASGARİ ÜCRET KADAR ZAM VERİLMESİ

Üzerinde durulan ikinci formül ise emeklilere asgari ücret kadar ya da buna yakın bir zam verilmesi. Bu konudaki alt rakam ise SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık yüzde 40’lar civarında zam olması.

Şu anda üzerinde durulan hesaplamalar SGK ve Bağ-Kur emeklisine enflasyon artı yüzde 25 zam şekilde yapılıyor. Bu da yüzde 40’lar civarında artış anlamına geliyor.

ENFLASYON VERİLERİ…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yüzde 21,31 olarak açıklanan enflasyon, bağımsız akademisyen ve ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) göreyse yüzde 50’nin üzerinde..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com