Ana sayfa » Siyaset » SAADET PARTİSİNDEN İZMİR’İN 500 KÖYÜNE ZİYARET…

SAADET PARTİSİNDEN İZMİR’İN 500 KÖYÜNE ZİYARET…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Saadet Partisi İzmir İl Teşkilatı, tarım kesimine destek olmak, zor durumda olan çiftçilerin dertlerini dinlemek ve çözüm önerilerini paylaşmak için “Köy Tarama Programı” düzenledi.

Ziyaret edilecek köyleri, kuzey ve güney ilçeleri olarak iki bölgeye ayıran Saadet İzmir, beşer kişiden oluşan 60 ekiple bu çalışmayı yapacak. Dört etap halinde gerçekleşecek olan çalışma tamamlandığında 500 köyün ziyaret edilmiş olması hedefleniyor.

Düzenlenen ziyaret programı öncesinde açıklama yapan Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Erduran, “Hükümetin tarım politikasında, milli tarım politikası vizyonu ve proje yoksunluğu görülüyor. Oysa tarım bir ülkenin can damarıdır.” dedi.

Çiftçinin ömrünün borç ve faiz sarmalı içinde geçtiğine dikkat çeken Erduran, “Temel girdilerdeki artış nedeniyle çiftçi toprağını ekemez hale geldi. Gübre ve motorinde yüzde 100’ü aşan zamlar yaşandı. SGK verilerine göre önceki yıllarda çiftçi sayısı bir milyonu aşarken, bugün bu sayı 500 bine düşmüştür. Çiftçimiz borç batağındadır.

Faiz ödemekten iki yakası bir araya gelememektedir. Çiftçi iflas ediyor, köyünü terk ediyor. Yabancı ülkeler tarımı yarınlara hazırlamak için seferber olup kaynaklarını tarıma akıtırken; Türkiye, yanlış tarım politikaları yüzünden dışa bağımlı hale geldi. Topraklarımızda yetişen buğday, mısır, pamuk ve pirinç gibi önemli ürünlerin bile ithalatçısı haline geldik.” şeklinde konuştu.

“Stratejik ve milli bir konudur..”

Hem tarım hem de hayvancılık konusunda uzun vadeli politikalar geliştirilmesi gerektiğini belirten Saadet Partili Erduran, çiftçinin zam ve faiz çıkmazından kurtulmasını sağlayacak adımların acilen atılmasının önemini vurguladı. Erduran şöyle konuştu: “Saadet Partisi tarıma sadece ekonomi gözüyle bakmıyor.

Tarım sektörü stratejik ve milli bir konudur. Bunun için Saadet Partisi tarımda dışa bağımlı değil, milli bir politikayı benimsemiştir. Saadet Partisi iktidarında tarım ve hayvancılık, üretimi artıracak, kalite ve hasat gücünü yükseltecek şekilde desteklenecektir..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com