Ana sayfa » Güncel » FIRINLAR ZAM ÜSTÜNA ZAM YAPTI, İSTANBUL DA EKMEK 3.5 LİRAYA ÇIKTI..

FIRINLAR ZAM ÜSTÜNA ZAM YAPTI, İSTANBUL DA EKMEK 3.5 LİRAYA ÇIKTI..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Artan enflasyon ile birlikte ekmeğe de zam yapıldı. İstanbul’da birçok fırın ekmeği 3,5 liraya satmaya başladı. Ekrem İmamoğlu pek çok vatandaşın fiyatı nedeniyle tercih ettiği Halk Ekmek Fiyatları hakkında açıklama yaptı.

AKP Genel Başkanı ve Erdoğan’ın “Faiz neden, enflasyon sonuç” açıklamalarıyla birlikte Merkez Bankası’nın 3 ayda 400 baz faiz indirimine gitmesinin ardından Türk lirası dolar karşısında değer kaybetmeyi sürdürüyor.

TL’nin üç ayda değer kaybı yüzde 57’yi de aştı. Dolar/TL kurunun 14 liranın üstünü de gördüğü süreçte Merkez Bankası’nın piyasa müdahalelerinin olumlu bir etkisi olmadı.

TÜİK’e göre yüzde 21,31’e ulaşan enflasyonu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) yüzde 58.65 olarak açıkladı. İBB’ye bağlı çalışmalarını yürüten İstanbul Planlama Ajansı’nın verilerine göre ise İstanbul’da yaşam maliyeti bir yılda %50,18 arttı.

HALK EKMEĞE DE ZAM GELECEK Mİ?

İstanbul Büyükşehir Belediye ( İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından ekmek fiyatıyla ilgili açıklamada bulundu.

Un fiyatlarının çok arttığını belirten İmamoğlu, “Elimizden geleni yapacağız” mesajı verdi.

MALİYET ARTTI: “UN 235 LİRA OLDU..”

İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ” Halk Ekmek, 2022 yılı için un ihalesine çıktı. 2021’de 1 çuval un 127 TL iken, bu yıl çuval başı en düşük teklif 325 TL oldu. İstanbullulara ucuz ve sağlıklı ekmek sağlamak için elimizden geleni yapacağız.” ifadelerini kullandı.

EKMEK 3.5 LİRADAN SATILIYOR..

İstanbul Ticaret Odası kararıyla 230 gram ekmeğin fiyatı geçen ay 2,5 TL yapılmıştı. Ancak ekmeğe zam gelmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta gramajı 210’a düşürülüp 3 liraya satılan ekmeğe yine zam geldi. Kentte birçok fırın ekmeği 3,5 liraya satmaya başladı. Halk Ekmek, 1 lira 25 kuruştan satılıyor..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com