Ana sayfa » Güncel » BAYKAL:”SİSTEM ÇÖKMEK ÜZERE, ORTALAMA 5 DEFA STERİLİZE EDİYORUZ..”

BAYKAL:”SİSTEM ÇÖKMEK ÜZERE, ORTALAMA 5 DEFA STERİLİZE EDİYORUZ..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Prof. Doktor Cem Baykal, Twitter hesabından yaptığı açıklamada sağlık sisteminin durumunu bir kere daha gözler önüne serdi. Baykal’ın açıklamasına göre; Türkiye’de tek kullanımlık olan tıbbi malzemeler sterilize edildikten sonra birçok kez kullanılıyor.

Cem Baykal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla tek kullanımlık tıbbi malzemelerin birden çok kez kullanılmasına değindikten sonra artık hastanelere söz konusu malzemelerin girişinin olmadığına dair bildirimler geldiğini ifade etti.

Yükselen dolar kuru nedeniyle bazı malzemelerin olmadığı, olmayan malzemelerin yerine başka malzemelerle işlerin “idare edildiğini” aktaran Baykal, bu ekonomik koşullarda ürün alan bir hastanenin en erken 6 ay sonra ödeme yapabileceğini aktardı.

DOLARDA KALMAYI TERCİH EDİYORLAR..

Yurtdışından ithal edilen malzemelerin yükselen dolar kuru nedeniyle iyice pahalandığını aktaran Baykal, “ithalatçı firmalar ürün satıp parasını en erken 6 ay almaktansa parasını dolarda tutmayı tercih ediyor, bu nedenle sistem çökmek üzere” uyarısını yaptı.

Neyse bu zaten yıllardır böyle olan herkesin bildiği ama sigorta şirketinden devlete kadar herkesin sustuğu bir durum. Herkesin işine geliyor 1000 dolarlık bir malzemenin fiyatının beşe bölünüp faturalanması.

“AMELİYATHANE BİLDİRİMLERİ GELİYOR..”

Sizin bildiğiniz operasyon ücretleri de buna göre ayarlı hastanelerde. Son bir kaç haftadır reuse (tekrar kullanım) dediğimiz bu şekilde kullandığımız alet edevatın yenilerinin girişinin olmadığı elimizdeki son ürünler olduğuna dair firma ve ameliyathane bildirimleri geliyor.

Bazı ürünler yok artık, yerine başkasını kullanarak işleri yürütüyoruz. Ürünler ithal olduğu ve bir ithalatçı firması olduğu için firmalar da bu dolar artışı karşısında sallanmaya başladı çünkü en hızlı ödeme yapan hastane ya da kurum en az 6 ay sonra ödeme yapar bu sektörde.

“SİSTEM ÇÖKMEK ÜZERE..”

“Zaten hiçbir gelişmiş ülkede yapılmayan bir reuse olayı ile sürdürdüğünüz sistem firmanın bugün satıp 6 ay sonra parasını alacağım bir ürünün ticaretini yapacağıma dövizde kalır beklerim korumacı anlayışı yüzünden (haklı) çökmek üzere.

Baykal, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Size sağlık sisteminden küçük bir anlık durum tespiti; özellikle laparoskopik (kapalı) ameliyatlarda kullandığımız tıbbi malzeme tamamıyla yurtdışından ithal malzeme ve aslında tek kullanımlık. yani bir hastaya kullandıktan sonra atılması gerekiyor.

Almanya olsun ABD olsun deli gibi bizi kıskandıkları halde onların ürettiği ve kendi vatandaşlarına bir kez kullanıp attıkları ve ona göre üretilmiş cerrahi malzemeyi biz ortalama 5 defa steril edip edip kullanıyoruz. Oysa ruhsatında bile böyle bir izin yok.

Devlet tarafına hiç girmiyorum çünkü firmalar devlete bu ürünleri verdiklerinde ödemesini 2-3 yıl alamadıkları, ya da 3 yıl önce satıp faturasını kestikleri ürün için devletin dönüp “sen bunun 3 yıl önceki fiyatında biraz daha indirim yapmazsan ödemeyi unut” demesi rutin.

Yani demem o ki sizin markette gördüğünüz tuvalet kağıdından çok daha önemli ve hayati konu ve ürünlerde de sıkıntı büyüyor. Cerrahi malzeme kullanım olayı daha yoğun olan ortopedi ve beyin cerrahi gibi branşlarda devletteki ameliyatlar büyük yavaşlama içinde ya da durdu.

Sıkıntı büyük, herkese bol şans ve sağlık dilemekten başka elimizden gelen bir şey yok.”

“YERLEŞİK BİR UYGULAMADIR..”

Baykal, açıklamasının devamında şunları aktardı; “Sevgili okuyup anlayanlar ve okuyup anlayamayanlar; “reuse” sistemi bütün özel hastanelerde bütün devlet hastanelerinde yapılan yerleşik bir uygulamadır. Şu hastane bu hastane diye bir özel durum değildir. Ülkenin sorunudur!

Doktorun, hastanenin sorunu değildir, aletin STERİL olduğundan ve de sağlam çalışır olduğundan emin olarak kullanırım ve ameliyatımı yaparım, merak, suçlama YA DA BİLMEZLİKLERİNİZİ DOKTORA HASTANEYE DEĞİL ÖZEL SİGORTA ŞİRKETLERİNE VE BAKANLIĞA YÖNELTİNİZ.

Ülkemizde bunun yapılmadığı bir tane hastane yoktur. Yoksa hastanem de ben de isterim ki sigorta firmaları ürün maliyetini tek kullanım için ödesin ve reuse yasaklansın. Çünkü bunda hastane ya da doktorun bir karı kazancı yok!!!

“ÖZEL SİGORTALI VARSA ŞİRKETİNE SORSUN..”

Aranızda özel sigortalı olan kim varsa açsın sorsun sigortasına reuse malzeme ödemesi yapıyor musunuz diye? Ya da bunu neden ödüyorsunuz, teşvik ediyorsunuz diye? Ya da resmi kurumlara sorsun her ameliyat için tek sefer mi kullanılıyor tek kullanımlık malzemeler diye.

Saçma sapan troll grubu “vay o doktorun hastanesinde bu işler böyle mi? “diye salya saçacağına özel sigortalara ve devlete sorsun bu soruyu..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com