Ana sayfa » Siyaset » BÖKE; “CHP EVET DİYOR, BU TEKLİF 42 MİLYON KADININ SESİDİR..”

BÖKE; “CHP EVET DİYOR, BU TEKLİF 42 MİLYON KADININ SESİDİR..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Siyasette kadın ve erkeğin yüzde 50 eşit temsilini sağlayacak CHP teklifinin özgür, demokratik bir geleceği birlikte kurma şeklinde, 400’e yakın kadın örgütüyle hazırlandığını söyleyen CHP’li Böke, teklifin yaşam hakkının gasp edildiği, işsizlikle baş başa bırakılan, güvencesiz çalıştırılan, kadın katılımını keyfîliğe terk etmeyen ve yasal güvence altına alan 42 milyon kadının sesi olduğunu belirterek iktidara, “Teklife “evet” mi diyeceksiniz “hayır” mı? Bizim yanıtımız net, biz “evet” diyoruz” diye seslendi.

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, 5 Aralık 1934’de, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kadınların seçme ve seçilme haklarının güvence altına alındığı bir gün olduğunu anımsatarak, “Seksen yedi yıl sonra, 5 Aralığa günler kala, karşımızda büyük bir sorumluluk ve tarihî bir fırsat var. Cumhuriyet Halk Partisinin, Sayın Genel Başkanımızın ilk imzacısı olduğu, kadın-erkek tüm milletvekillerinin ortak imzasıyla Meclise sunulmuş olan, siyasette eşit temsili sağlayacak teklifimiz bugün gündeme alınıyor” dedi

KADIN TEMSİLİNİ YÜZDE 50’YE ÇIKARAN TEKLİF..

CHP’nin getirdiği teklifin eşitlikçi, özgür, demokratik bir geleceği birlikte kurmak için hazırlandığını söyleyen CHP’li Böke, “Bugün her birimiz, kullanacağımız oyla bazı sorulara yanıt veriyor olacağız. Bir, toplumun yarısını kadınlar oluşturuyor. Vereceğiniz yanıt şu: Kadınların siyasette de temsilin yarısını oluşturmasına “evet” mi diyeceksiniz yoksa “hayır” mı diyeceksiniz? Kadınların ve erkeklerin seçim listelerinde yüzde 50 temsilini önerdiğimiz bu teklif bizim yanıtımızı ortaya koyuyor.

Kadınların seçilebilmelerini güvence altına alacak sıralamalarla listelerde yer bulmasına “evet” mi diyeceksiniz “hayır” mı diyeceksiniz? Fermuar yöntemini getiren teklifin yanıtı açık. Kadınların siyasette eşit temsil hakkının hukuken güvence altına alınmasına, hukuka, yasalara “evet” mi diyeceksiniz “hayır” mı? listelerin yüzde 50 kota ve fermuar yöntemine uygunluğunu denetlemesine, uygun değilse listeleri reddetmesine “evet” mi diyeceksiniz, “hayır” mı diyeceksiniz?” diye sordu.

“BU TEKLİF 42 MİLYON KADININ SESİDİR..”

Teklifin sadece bir mevzuat değişikliği olmadığını, insan haklarının güvence altına alındığı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, demokratik yarınlar için toplumun eşit yarısı olan, sivil toplum örgütlerinde hak mücadelesi veren kadınlarla birlikte hazırladıklarını belirten CHP’li Böke, iktidar sıralarına dönerek, “Demokrasinin olmazsa olmazı ortak akıldır. 400’e yakın kadın örgütünün görüşleridir bu tekliftekiler, 42 milyon kadının sesidir ve sadece demokrasimize, sadece eşitliğe dair değil, kalkınmaya, ekonomik buhranı aşıp aşmayacağımıza dair yanıtınız olacaktır” diye seslendi

KADINLARI YASAL GÜVENCEYE ALAN TEKLİF..

Refah arttıran, kalkınma sağlayan politikaların güvencesinin kadınlar olduğunu kaydeden CHP’li Böke, her mahallede kreş, geceli gündüzlü bakımevi yatırımı yapacak bir sosyal devlet güvencesi olmadığı için her 3 kadından sadece birisinin istihdam edildiğini söyledi. CHP’nin getirdiği teklifin, kadınların sokaklarda öldürüldüğü, yaşam hakkının gasp edildiği, işsizlikle baş başa bırakıldığı, iş bulan kadının güvencesiz çalıştırıldığı, derin ekonomik buhran yaratan sistemi bitirecek, kadın katılımını keyfîliğe terk etmeyen ve yasal güvence altına alan bir teklif olduğunun altını çizen Böke, “Bizim yanıtımız net, biz “evet” diyoruz..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2022 | Kuzeyegehaber.com