Ana sayfa » Güncel » EPİLEPSİ KISA FİLMİ İÇİN ANITKABİR’DE TÜRK BAYRAĞI AÇILDI..

EPİLEPSİ KISA FİLMİ İÇİN ANITKABİR’DE TÜRK BAYRAĞI AÇILDI..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Epilepsi ve Yaşam Dernek Başkanı Ebru Öztürk ve Filika Medya Kurucusu Kadın girişimci Dilek Çakır epilepsililer için farkındalık yaratmak adına “Hayata Tutun “ isimli bir kısa film çekmek için kolları sıvadı.

Epilepsi hastalarına yönelik umulmadık zamanlarda karşılaştıkları nöbetlerinde, epilepsililere paniğe kapılmadan ilk yardım müdahalesinde bulunmalarını sağlayıp, farkındalık yaratmaktır.

Yapımcılığını Dilek Çakır, yönetmenliğini Kadir Ergin, senaryosu Serkan Aygören, Genel Koordinatörlüğü Ebru Öztürk’ün üstlendiği film, Epilepsinin bir hastalık olmadığını, intiharlarda, dünyada ve ülkemizde birinci sırada olduğunu, engellik derecesinin saptanamadığı tek hastalık.

Halkın bilinçlenmesi, korkunun yenilmesi ve en önemlisi doğru müdahalenin öğrenilerek hayat kurtarılması için “Hayata Tutun” adlı kamu spotu filminin çekimlerine Ankara’da start verildi…  

Filmde toplum içinde epilepsi nöbeti geçirenlere nasıl müdahale edilmesi gerektiğinin anlatıldığı filmde önemli ve duyarlı tanınmış kişilere de filmde yer alıp toplum içindeki önemine değinildi. Amacımız intihar ve işsizlikte 1. sırada olan ve engel derecesi belirlenemeyen tek hastalığı yaşayan epilepsililer için hem farkındalık çalışması yapmak, hem de ilk yardımı halkımıza öğretmek…

17.10.2021 pazar günü 60 kişi ile farkındalık yaratmak adına Anıtkabirde epilepsililer için Türk bayrağı açıldı. 19 Mayıs Stadyumunun Atletizm Stadyumunda bir araya gelerek dünya çapında geçerli olan kurdelemizi, mor kartonları gökyüzüne kaldırarak; epilepsi işaretini çizdik.

Yine stadyumda Türk bayrağımızı açtığımız gibi, bizlere kadınlar olarak haklarımızı veren Atatürk’ün istirahatgâhı Anıtkabir’e giderek önce Türk bayrağımızı açıp, daha sonra Atatürk’ün Mozalesi’ne çiçek bırakarak görevimizi tamamladık.

Filmin diğer sahneleri için GS Milli Basketbolcu Ege Arar, Mansur Yavaş Wilma Elles, Gülgün Feyman, Salih Özen, Abdurrahman Delen,  Mikail Akar birçok ünlüden destek geldi. 20 yıllık dönemde, biz epilepsililere ilk destek veren kişiler oldukları için, kendilerinin ‘sosyal sorumluluk sahibiyim’ diyen kişilerin de duymasını diliyorum.

Çünkü epilepsi ve kalp krizinde ilk müdahale hayat kurtarır! Kalp krizinde ölüm riski bilinse de, çok kişi epilepside ilk yardımın hayat kurtardığını ne yazık ki; pek bilmez…

Filmin gösterimi 14 Şubat Dünya Epilepsi Gününde gerçekleşecektir. Umuda tutun; hayata tutun!…

blank

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com