Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » Juno Aracından En Çarpıcı Jüpiter Görüntüleri…

Juno Aracından En Çarpıcı Jüpiter Görüntüleri…

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Jüpiter, sadece boyutuyla değil; renkleri ve yapısıyla da Güneş Sistemi’nin en ilgi çekici gezegenlerinden biri.

NASA, gaz devi olarak nitelendirilen gezegenin yapısını daha iyi anlamak ve bu zamana kadar süren gelişimini belirleyebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalara yardımı en çok dokunan araç ise, NASA’nın birkaç yıl önce Jüpiter yörüngesine yolladığı Juno aracı.

Juno, NASA tarafından 2011’de Jüpiter’in yörüngesine yollandı. Yörüngeye 2016’da ulaşan araç o zamandan beri gezegenin birçok bölgesinden göz kamaştırıcı fotoğraflar çekmekte. Yakın zamanda görevin başlangıcından bu yana 10 sene tamamlanmış oldu ve bu süre zarfında Jüpiter’in binlerce yakın fotoğrafı birikti.

Juno’nun 5 yıldır yakaladığı göz dolduran Jüpiter fotoğrafları:

Jüpiter’in ekvator bölgesinde her iki kutbuna kadar her yeri yakından inceleyen Juno, yakaladığı fotoğraflarla gezegenin zamanla nasıl evrildiğine dair bazı bilgiler de açığa çıkardı. Bu bilgiler ışığında başka yıldızlar etrafında dönen benzer gaz devlerine dair yeni bilgiler de öğrenilecek. Gelin Dünya’dan ayrılmasının üzerinden 10 yıl geçen Juno’un en önemli fotoğraflarına bir göz atalım..

Webtekno

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com