Ana sayfa » Güncel » ÖZGÜRLÜKÇÜ GENÇLİK; “DEVLET YURTLARI YERİNDE SAYIYOR, YANDAŞ VAKIFLARIN YURTLARI ARTIYOR…”

ÖZGÜRLÜKÇÜ GENÇLİK; “DEVLET YURTLARI YERİNDE SAYIYOR, YANDAŞ VAKIFLARIN YURTLARI ARTIYOR…”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Kendilerine “Özgürlükçü Gençlik” adını veren ve akşam saatlerinde Halkapınar’daki KYK İzmir İl Müdürlüğü önünde toplanan bir grup üniversite öğrencisi, barınma konusunda yaşadıkları sıkıntılarla ilgili basın açıklaması yaptı.

“Barınma Haktır, Yeni Yurtlar Açılsın, Burslara Zam Yapılsın” yazılı pankart taşıyan ve KYK’yı protesto eden öğrenciler, derinleşen ekonomik kriz ve pandeminin faturasının kendilerine çıkarıldığını savundu. Devletin bütçesi olmasına rağmen yurt açmadığı ileri süren gençlerin açıklamasındaki mesajlar şöyle:

“Pandemi başında üniversitelerin ve yurtların kapanması bizleri yaşadığımız şehirleri aniden terk etmek zorunda bıraktı. Şimdi yüz yüze eğitim kararlarının açıklanmasıyla şehirlere döndüğümüzde adeta ekonomik krizin de pandeminin de faturasının biz üniversitelilere kesildiğine tanıklık ediyoruz.

Yüz yüze eğitim kararının açıklanmasından hemen sonra ev, apart ve özel yurt kiralarına yapılan fahiş zamlar bizleri fırsatçı mülk sahiplerine, fırsatçı emlakçılara, tarikat yurtlarına, üniversitelerden ve kentlerden uzakta, güneş görmeyen, rutubetli küçük evlerde tıklım tıklım yaşamaya mahkum ediyor. Bizler artık pandeminin de ekonomik krizin de faturasının bizlere kesilmesini kabul etmiyoruz. Yeni yurtlar açılmasını, burslara zam yapılmasını ev kiralarına üst sınır getirilip denetlenmesini ve emlak komisyonlarının mülk sahipleri tarafından karşılanmasını talep ediyoruz.”

“DEVLET YURTLARI YERİNDE SAYIYOR, YANDAŞ VAKIFLARIN YURTLARI ARTIYOR..”

Demirören’in, Cengiz’in, Limak’ın, Kolin’in, milyon dolarlık vergi borcunu silen devletin öğrencilere daha fazla burs verebileceğini düşünüyoruz. Geçinebilmek için sokak müziği yapan gençleri, maskesiz dolaşan çocukları, sokağa çıkma yasağında evsizleri denetleyen devletin ev, apart ve özel yurt kiralarını da denetleyebileceğini düşünüyoruz. KYK yurt sayıları artmıyor ve imkanları geliştirilmiyorken iktidar teşvikleriyle açılan TÜGVA, TÜRGEV, ENSAR gibi yandaş vakıfların ve Diyanet yurtlarının arttığını, imkanlarının geliştiğini görüyoruz.

Bu ve buna benzer birçok uygulama devletin üniversitelilere ayırdığı bütçenin bir zorunluluk değil siyasi bir tercih olduğunu gösteriyor. Bizler bu politik tercihe politik bir cevap vererek barınma, eğitim, ulaşım gibi temel haklarımızı kazanacağımızı düşünüyoruz. Türkiye’de yaklaşık 3 milyon boş konut olduğu, her geçen gün yeni binalar yapıldığı, 70 bin evsiz olduğu ve milyonlarca kişinin kiralık evlerde yaşadığı biliniyor. Bu eşitsizliğin ve adaletsizliğin yoksuldan yana bir düzenlenme gerektirdiği açıktır..”

ANKA

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com