Ana sayfa » Güncel » “ORMANLAR YANIYOR, BUNLAR GELİP BENİM KÖYÜMDE AĞAÇ KESİYOR!..”

“ORMANLAR YANIYOR, BUNLAR GELİP BENİM KÖYÜMDE AĞAÇ KESİYOR!..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Sakarya Akyazı’ya bağlı Kumköprü Mahallesi Kumköprü Sokak’ta, orman arazisinden geçen ana elektrik hattı direkleri altında ağaç kesimine başlandı. Tel altı olarak belirtilen kesimin orman arazisinin içine taştığını ileri süren vatandaşlar tepki gösterdi.

Yetkililerle görüşmek isteyen halk, muhatap bulamayınca, sahaya giderek, ağaç kesimini engelledi.

Köy Muhtarı Bahri Yılmaz’ın çabalarıyla orman arazisinden çıkan halk, daha önce hayvan otlattıkları alana da alınmadıklarını belirterek konunun bir an önce çözülmesini istedi.

Mahalleli, şunları söyledi:

Halil Yılmaz: “Bu ormanları 250 yıl önce bizim köy halkı, dedelerimiz yetiştirdi. Bu ormanın tapusu olduğu halde Orman İşletmesi güçlü olduğu için 2005 yılında bizim tapuları iptal etti. Bin 500 dönüm orman tapusu vardı, onu iptal etti. Şu anda ormanlar yanıyor, bunlar geliyor benim köyümde kesim yapıyorlar. Bu ormanları benim dedelerim yetiştirdi de bu hale geldi. Orman işletmesi maalesef sahip çıktı, bizden aldı ve tapumuzu iptal etti. Şu anda ise ormanlarımızı kesiyorlar.”

İdris Kılıç: “Fabrikalardan gelen dumanları, hangi ormanlar temizleyecek? Yetkililere bunu soruyorum.”

Halil İbrahim Yılmaz: “Öğrenir öğrenmez geldik ve ormanımıza bakıyoruz. 15 kuturunda ağaçları kesiyorlar. Orman İşletmesi’nin amacını bilmiyorum, amacı ne anlamadım. Her taraf yanıyor. Orman bu ovada iki veya üç yerde var. Burada 15 kutura kadar ağaç kesiliyor. Ormanın hangi amaçla yetiştirilmesi lazım? Ormanın hangi amaçla kesilmesi lazım? Niye kesiyorlar? Ben bunu anlamış değilim.”

Hüseyin Dönmez: “Tüm zalimler birleşmiş yıkıyorlar her yanı. Biz de karşılarına dikildik, akciğerimizi söndürmeyeceğiz. Akciğerlerimizi bunlara teslim etmeyeceğiz. Biz halk olarak tepkiliyiz. Dedelerimiz bu işler için yıllarca savaştı. Biz de torunlar olarak dedelerimizin bıraktığı mirasa sahip çıkamıyorsak bize yazıklar olsun.

Orman İşletmeye sesleniyorum. Bugün ormanlar yanarken bir tane uçağın yok, yangını söndürecek, helikopter ile ormanı geziyorsun takip ediyorsun. Bir de geliyorsun burada benim ormanımı yıkıyorsun.

Ben Kumköprü vatandaşı olarak ve buradaki herkesin adına hakkımı, hukukumu helal etmiyorum. Bizim akciğerimizi alamazsın. Buradaki fabrikaların sesi ve kokusu bize yetiyor, uyuyamıyoruz..”

ANKA

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com