Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » NASA, Mars’ın Doğal Uydusu ‘Phobos’un Bir Fotoğrafını Paylaştı..

NASA, Mars’ın Doğal Uydusu ‘Phobos’un Bir Fotoğrafını Paylaştı..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-NASA, 67 milyondan fazla takipçisi olan resmi Instagram hesabından bir paylaşım yaptı. Kurum, yaptığı bu paylaşımda takipçilerini şaşırtan bir nesnenin görüntüsünü yakalamayı başarmıştı.

Bu görüntü, Mars’ın iki uydusundan büyüğü olan “Phobos”un şeklini çok detaylı bir şekilde gösteriyordu. NASA, paylaşımı yaparken insanların bu görüntüyü “patates” sanacağını ancak durumun böyle olmadığını yazdı.

Mars Reconnaissance Orbiter isimli uzay aracının HiRISE isimli kamerasıyla çekilen görüntü, gerçekten de büyüleyici. Mars’ın Ay’ı olarak bilinen uydunun yüksek çözünürlüklü görüntüsü, gerçekten de bir patates gibi görünüyor. Ancak uydunun parlak ve metalimsi yapısı, görenlerin şaşkınlık düzeyini artırıyor. Dilerseniz lafı uzatmadan, Phobos’un görüntüsüne yakından bakalım.

İlk kez 1877 yılında Asaph Hall isimli bir astronom tarafından keşfedilen uydunun bir de kardeşi var. Bilim insanları, o uyduya ise Deimos ismini vermişler. Bu isimler, Yunan mitolojisinde “Savaş Tanrısı” olarak bilinen Ares’in çocuklarından geliyor. Bu bağlamda; Phobos’un anlamı “korku” olarak karşımıza çıkarken Deimos ise korkunun cisim haline gelmiş hali olarak biliniyor..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com