Ana sayfa » Güncel » “KRİPTO PARAYA YATIRILAN BİRİKİMİN BİR GECEDE YARILANMASI HATTA SIFIRLANMASI RİSKİ VAR..”

“KRİPTO PARAYA YATIRILAN BİRİKİMİN BİR GECEDE YARILANMASI HATTA SIFIRLANMASI RİSKİ VAR..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, “Ekonomiye desteğimizi devam ettirebilecek güç ve sağlamlıktayız. 100. yıla giderken ilk hedefimiz; iş modeliyle, organizasyon ve hizmet modeliyle, şube yapısıyla, çalışanlarının yetkinliğiyle ve teknoloji altyapısıyla geleceğin bankasını inşa etmek.” dedi.

Büyük bir tartışma yaşanan kripto para borsalarının güvenilirliği konusunu da değerlendiren Aran, “Kripto paraya yatırılan birikimin bir gecede kaybedilmesi, yarılanması riski var” görüşünü dile getirdi.

Nisan ayı başında İş Bankası Genel Müdürlüğü’ne atanan Hakan Aran, bankanın rakamları, hedefleri, dijitalleşme ve bankacılık sektörü ile ekonomiye ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Aran, İş Bankası’nın internet sitesinde “100. yıla giderken ilk hedefimiz geleceğin bankasını inşa etmek” başlığıyla yayımlanan açıklamasında, dijital para ve kripto para konularının birbirine karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Blokzincir teknolojisi ve dijital paraların, geleceğin teknolojileri olduğunu, reform paketindeki dijital para konusunun kripto paradan çok farklı olduğunu daha öncede ifade ettiğini aktaran Aran, şu görüşleri paylaştı:

“Merkez bankalarının çıkardığı dijital paralar, itibari paraların dijital versiyonudur. Oysa kripto paralar konusu; henüz ülkemiz dahil dünyanın pek çok ülkesinde düzenlemesi yapılmamış ya da kısmi yasaklama yönünde yapılmış, teknoloji, siber hırsızlık, fiyat oynaklığı, dolandırıcılık ve düzenleme açısından çok büyük riskler barındıran, aracılık yapan şirketleri seçerken dikkatli ve temkinli olunması gereken, henüz piyasa yapıcılığı olmayan riskli bir alandır.

Bu alandaki servet çok az sayıda adreste toplanmış durumdadır. Ciddi bir yoğunlaşma vardır. Aracılık eden kuruluşların ise bir kısmı şeffaf, sahipliği, finansal gücü ve son durumu bilinen kuruluşlar değildir. Bunları anlatmaya çalışmış ve kripto paraya yatırım yapmış olanlar tarafından eleştirilmiştim. Bugün yaşanan fiyat düşüşleri, faaliyetine bir gecede son veren kripto para borsası ve vatandaşın parasını alarak bir gecede buharlaşan kripto para şirketi; kripto paralar için ‘yasal güvenceden yoksun kumardan farksız bir alandır’ derken ne demek istediğimi üzücü bir şekilde gösteriyor.

Yasal düzenleme yapılana ve piyasa yapıcılığı kavramı gelene kadar vatandaşımızın tüm hayatı boyunca uğraşarak, zorluklarla oluşturduğu ve kripto paraya yatırdığı birikimin bir gecede kaybedilmesi, yarılanması riski vardır. Bir para veya menkul kıymet olmadığından yasal düzenlemesi yapılanlara göre çok yüksek riskli bir dijital varlıktır.

Ülkemizde geçen hafta yapılan düzenleme sonrası Türkiye sınırları içinde bir ödeme aracı da değildir. Arkasında bizleri büyüleyen dağıtık blokzincir teknolojisi, lütfen gözlerimizi kamaştırıp kripto paralar konusundaki bu eksiklikleri ve riskleri görmemize engel olmasın..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com