Ana sayfa » Güncel » 4 RÜZGAR TÜRBİNİ, İMAR KANUNUNA AYKIRI OLDUĞU GEREKÇESİYLE MÜHÜRLENDİ..

4 RÜZGAR TÜRBİNİ, İMAR KANUNUNA AYKIRI OLDUĞU GEREKÇESİYLE MÜHÜRLENDİ..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-BirGün’de yer alan habere göre, Bodrum Belediyesi, Geriş Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi ile ilgili olarak yapı ruhsatı bulunmayan dört adet rüzgar türbinini 3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesine göre mühürlediğini açıkladı.

Bodrum Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Yalıkavak Mahallesinde 2012 yılında verilmiş olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun lisansı ile faaliyet gösteren Geriş Rüzgar Enerjisi Santrali Projesine ait 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının iptali istemiyle Muğla 2. İdare Mahkemesinde açılan davanın sonuçlandığı ve 2019/1440 Esas, 2020/1196 Karar numarasıyla planların iptaline karar verildiği kaydedildi.

Yine Geriş Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi kapsamında yapı ruhsatı bulunmayan, iki adedi Karakaya Mahallesi tapulama sınırında, iki adedi Geriş Mahallesi tapulama sınırında yer alan toplam dört adet rüzgar türbinin, 3194 sayılı İmar Kanunu ve emsal Danıştay Kararlarına göre yapı ruhsatına tabi olması sebebiyle ruhsatsız/kaçak yapı konumunda olduğu belirtildi.

Bodrum Belediyesi, bu sebeplerle, hukuki süreci tamamlanmış olan Geriş Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi ile ilgili olarak yapı ruhsatı bulunmayan dört adet rüzgar türbinin Belediye ekiplerince 12/04/2021 tarihinde 3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesine göre mühürlendiğini ve ilgili mevzuat çerçevesinde idari işlem sürecinin devam ettiğini bildirdi..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com