Ana sayfa » Güncel » ALAMOS GOLD; “BİZ BURADAYIZ, HİÇ BİR YERE GİTMİYORUZ..”

ALAMOS GOLD; “BİZ BURADAYIZ, HİÇ BİR YERE GİTMİYORUZ..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Kanadalı Alamous Gold şirketi, Kazdağları’nda yüz binlerce ağacı siyanürlü altın arama faaliyetleri için kesmiş, yapılan doğa katliamı tüm Türkiye’de büyük tepkilere neden olmuştu.

Şirketin Kazdağları’ndaki ruhsat süresinin dolduğu birçok yerde ifade edilirken; Alamos Gold şirketi Doğu Biga’nın genel müdürü Ahmet Şentürk, ‘Hiçbir yere gitmiyoruz’ açıklamasında bulundu.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre sosyal medyada Orman Genel Müdürlüğü’ne ‘Kirazlı’yı rehabilite et’ çağrısı çığ gibi yükselirken, Doğu Biga Genel Müdürü Ahmet Şentürk, soruları yanıtladı.

”HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ”

Şentürk, kendisine sorulan “Ruhsatınız uzatılmadığına, orman izniniz iptal edildiğine göre Kazdağları’ndan gidecek misiniz?” sorusuna cevap verdi.

“Hayır, oradan hiç bir yere gitmiyoruz” diyen Şentürk, ”Türkiye Cumhuriyeti Devletine bir sözümüz var. Maden Kanunu’nun birinci maddesi yer altı kaynaklarının toplumun refahı için çıkarılmasına hükmediyor ki biz de bunu yapacağız. Türkiye bir hukuk devleti, burada kimse elini kolunu sallayarak iş yapmıyor, bizler de bir mevzuata tabiyiz.

Doğu Biga da yabancı sermayeli bir Türk şirketi, yatırımcısı Alamos Gold. Türkiye’ye doğrudan 140, dolaylı olarak 240 milyon dolar yatırım yaptık; Kirazlı ve Ağı Dağı, Çamyurt toplamı. Kirazlı’ya inşaat için 160 milyon dolar daha harcayacağız. Ağaç kesiminden dolayı orman bakanlığına 54 milyon TL ödedik. Ama asıl yatırım giderimiz altının aranıp bulunması içindi” ifadelerini kullandı.

Şentürk ayrıca kesilen ağaçların muhatabının kendileri olmadığını da ekledi.

4 MİLYAR DOLARLIK YERALTI KAYNAĞI..

Şentürk, Kirazlı sahasında 4 milyar dolarlık yeraltı kaynağı söz konusu olduğunu belirterek, “Bunun yüzde 50’si maliyetlere gidecek, bu maliyetlerin yüzde 70-80’lik kısmı Türkiye’de tedarik sarf malzemelerine harcanacak. Türkiye’de madenler devletin uhdesinde olduğundan diğer sektörlerde 4 ana kalem vergi ödenirken, madenciler devlet hakkı, orman arazi bedeli gibi 8 kalemde ödeme yapıyorlar. Dolayısıyla da 4 milyarlık altının kabaca yüzde 20-25’i devlete gitmiş olacak. Geri kalan kısmı da şirketimizin karıdır. Ayrıca üretilen altının alım önceliği Merkez Bankası’nın, MB almadığı takdirde Türkiye Altın Borsası’nda iç pazara satılacak. Yani üretilen altının bir gramı bile yurt dışına çıkmayacak” diye konuştu.

İŞLETMESİ 9 YILDA BİTECEK..

Bölgedeki çalışmaların devam edeceğini söyleyen Şentürk, “İnşaat süremiz 18 ay, inşaatımızı bitirip üretime geçtiğimiz andan itibaren 5 yıl içinde mevcut rezervimizin üretimini tamamlayıp, kapama prosesine geçeceğiz. Yani 7 ile 9 yılda inşaatı, işletmesi bitecek. Elimizi kolumuzu sallayarak çekip gitmeyeceğiz. Sahayı ormandan emanet aldık, eskisinden daha iyi rehabilite ve restore ederek vermemiz gerekiyor” dedi.

”BAKANLIĞIN VAZGEÇTİĞİ ANLAMINA GELMİYOR”

Şentürk, ‘Ruhsat süresinde yenilenmediğini göre orman, ÇED, iş yeri izinleri sil baştan yenilenecek mi?’ sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Orman mevzuatı ile maden mevzuatı arasında uyumsuzluk var. Bir maden projesini gerçekleştirmek için MAPEG izni yetmiyor, 17-18 yerden izin gerekiyor ki; orman süresinde ruhsat uzatımı olmadığı için iznimizi iptal etti. Ama bu bakanlığın tahsisten vazgeçtiği anlamına gelmez..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com