Ana sayfa » Güncel » KARAÇORLU; “KÜRTÜRPARK DAHA GENİŞ KESİMLERCE KORUNMALI..”

KARAÇORLU; “KÜRTÜRPARK DAHA GENİŞ KESİMLERCE KORUNMALI..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER- İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen Kültürpark Koruma Amaçlı İmar Planı’nın Valilikten geldiği, önümüzdeki hafta, kararın onay için İzmir 1 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne gönderilmesi bekleniyor.

Kültürpark Platformu üyelerinin dün müdürlük önünde yaptığı eyleme, Doğal ve Kültürel Yaşan Girişimi’nden de destek geldi. Aynı zamanda Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı olan Girişim’in Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu, Kültürpark’ın sadece birkaç platform ve STK ile değil, daha geniş bir kesim tarafından korunması gerektiğini söyledi.

Büyükşehir’in “Kültürpark Anayasası” olarak kabul edilen Koruma Amaçlı Koruma Planı, kurul tarafından da onaylanırsa yürürlüğe girecek.

Sözcü Karaçorlu, Koruma Kurulu’nun daha önnce onayladığı Kültürpark planı olduğunu hatırlatarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kültürpark, 1996 yılında başlayan bir bilim ve doğa mücadelesinin çok önemli bir değeridir. Bu mücadele, 1996 yılından önce, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur döneminin açmış olduğu bir yarışma projesiyle başladı. Bu yarışma projesine benim de o zamanlar başkanı olduğum Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası ve diğer meslek odaları, o planla ilgili uyarılarda bulunmuşlardı.

Yarışma projesi, Kültürpark’ın, bugün Basmane Çukuru olarak adlandırılan alanla birleştirilmesi, Basmane’den Montrö’ye giden yolun yer altına alınmasıyla ilgiliydi. O projeyle başlayan hassasiyetimiz sayesinde o yarışma tamamlandı ama proje hayata geçirilemedi. Bu olay, meslek odalarının uyarılının ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

Kültürpark Platformu’nun, bugün konuşulan planla ilgili eylemini destekliyoruz ve bu eylemin, önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Kültürpark’ın daha geniş kesimler tarafından korunması gerektiğini, bu yönde mücadele edilmesini bekliyoruz. Yakında kurula teslim edilecek olan planla ilgili olarak, meslek odaları ve diğer STK’ların değerlendirmeleri dikkate alınmalıydı..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2024 | Kuzeyegehaber.com