Ana sayfa » Güncel » SÜMER; “EYT’LİLERE BARİ HASTANELERİ AÇIN!..”

SÜMER; “EYT’LİLERE BARİ HASTANELERİ AÇIN!..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Genel Sağlık Sigortasını ödeyemediği için sağlık hizmetlerinden faylanamayan, hastanelere gidince para ödemek zorunda kalan vatandaşların sorunlarını kamuoyu gündemine taşıdı.

Sümer, “Hani hastaneler herkese açık ve ücretsizdi. Pandemi döneminde bile sigorta primini ödeyemeyen vatandaştan para isteniyor” dedi.

Orhan Sümer, “Genel Sağlık Sigortasını ödeyemeyen milyonlarca vatandaşımız var. Büyük bir çoğunluğunu EYT’lilerin oluşturduğu vatandaşlarımıza en azından pandemi döneminde hastanelerin kapıları açılmalı, vatandaş hastaneye gittiğinde para ödemek zorunda kalmamalı. Tüm siyasi partilerin seçim öncesi söz verdiği, ancak iktidarın görmezden geldiği EYT mağduru vatandaşlarımıza en azından bu ayrıcalık sağlanmalı” diye belirtti.

Sümer, “Daha önce bir düzenleme yapılmıştı. Ancak bu süre 31 Aralık’ta sona erdi. Süre bitince de Ağustos 2020 öncesine ait kesinleşmiş tüm prim borçları otomatik olarak yeniden yapılandırıldı; ancak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için koşul getirildi. Buna göre, borcunu yapılandıranlardan ancak ilk taksiti ödeyenler ve cari dönemde 60 günden fazla borçları olmayanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Yani 60 günden fazla borcunuz varsa hastaneler paralı. Bu duruma mutlaka çözüm üretilmesi gerekiyor” dedi.

Geçim derdi ve ekonomik kriz her geçen gün etkisini arttırırken, en temel ihtiyaç olan sağlık hizmetlerinin ücretli olmasını eleştiren Sümer, “SGK sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için gelir testi istiyor. Ancak öyle durumlar var ki bazen bir babanın emekli maaşı dahi hane geliri kabul edilip, evde yaşayan diğer kişiler hastanelerden ücretsiz faydalanamıyor. Bu ayıp 21. yüzyıl Türkiye’sine yakışmıyor” şeklinde konuştu..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com