Ana sayfa » Bilim-Teknoloji » YAKININDAKİ YILDIZLARI ÖLDÜREBİLEN ÖRÜMCEK YILDIZLAR KEŞFEDİLDİ..

YAKININDAKİ YILDIZLARI ÖLDÜREBİLEN ÖRÜMCEK YILDIZLAR KEŞFEDİLDİ..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Bilim insanları, çevresindeki yıldızları parçalayan yeni bir yıldız türü keşfetti. Örümcek Yıldızı olarak adlandırılan bu yıldızlar, yakınına gelen yıldızları bir daire içerisine alarak küçük parçalara ayırıyor.

İkili sistemlerden oluşan nötron Örümcek Yıldızlar, iki ayrı kategoriye ayrılıyor. Bunlardan biri Karadul Yıldızı, diğeri ise Kızıl Sırtlı Örümcek olarak adlandırılıyor. Her iki yıldız türü de adlarından anlaşılacağı üzere kendi türlerini öldürerek yaşamlarına devam ediyor.

Örümcek Yıldızları, yanlarında bulunan yıldızların enerjilerini emiyor..

Virginia’daki George Mason Üniversitesi’nden bilim insanları, Arecibo teleskopundaki 327MHz alıcıyı kullanarak bu yıldızlardan 8’ini keşfetti ve Örümcek Yıldızların diğer yıldızları nasıl yok ettiğini gözlemledi.

Nötron yıldızları, aslında bir süpernovanın patladıktan sonra arkasında bırakmış olduğu elektromanyetik radyasyonlardan oluşuyor. Yoğun radyasyon sonucunda ortaya çıkan yıldızlar, kozmik bir deniz feneri gibi hızlı bir şekilde dönmeye ve enerji yaymaya başlıyor.

Bahsi geçen nötron yıldızları, 30 milisaniyede bir dönerek her dönüşte etrafa ışık patlaması yayıyor. Gittikçe daha yoğun bir enerji yayan Örümcek Yıldızlar, diğer yıldızların kabuğunu soymaya ve enerjilerini emmeye başlıyor..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com