Ana sayfa » Güncel » KÖŞGER; “BİR VALİ YARDIMCISINI BAŞKANVEKİLİ OLARAK GÖREVLENDİRECEĞİZ..”

KÖŞGER; “BİR VALİ YARDIMCISINI BAŞKANVEKİLİ OLARAK GÖREVLENDİRECEĞİZ..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Menemen Belediye Başkan Vekili’nin belirleneceği kura çekiminin ikinci kez yapılamaması üzerine, bu işlemi gerçekleştirmek amacıyla bir vali yardımcısını başkan vekili olarak görevlendireceklerini söyledi. Köşger, “Bir vali yardımcımızı başkan vekili olarak görevlendireceğiz. Önümüzdeki hafta pazartesi veya salı günü meclisi, başkan vekili kurasının yenilemek için toplantıya çağıracağız” dedi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Menemen Belediye Meclis toplantısında başkanvekili seçimi yapılması için belediyeye yazı gönderdi. Menemen Belediyesi Meclis gündemine eklenen seçim maddesi CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin önerisiyle gündemden çıkarıldı. Böylece belediye başkan vekili seçimi gerçekleşemedi.

Köşger, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un yürütülen bir soruşturma kapsamında tutuklandığını anımsattı.

Belediye Kanunu’na göre tutuklanma işleminin ardından rutin sürecin işlediğini hatırlatan Köşger, başkan vekili seçiminin son tura kadar devam ettiğini, eşitlik bozulmadığı için de kura çekiminin yapıldığını dile getirdi.

Adaylardan birinin kura çekimine itiraz ettiğini vurgulayan Köşger, şöyle konuştu:

“İdari yargı da kuranın yürütmesini durdurdu. Dolasıyla Menemen Belediyesine kuranın yenilenmesiyle ilgili bir yazı yazdık. Belediye meclisi pazartesi günü toplanamadı. Bugün toplanıp idari yargı kararıyla yenilenmesi gereken kurayı yapmama kararı almışlar. Bu durumda Belediye Kanunu’nun 46. maddesini uygulayacağız. Bir vali yardımcımızı başkan vekili olarak görevlendireceğiz. Önümüzdeki hafta pazartesi veya salı günü meclisi başkan vekili kurasının yenilemek için toplantıya çağıracağız.” 

İŞTE BELRDİYE KANUNUNUN 46. MADDESİ..

Belediye kanunun 46. maddesi şöyle:

‘Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır. Görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliğine sahip olması şarttır..’

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com