Ana sayfa » Güncel » 1 YIL BOYUNCA AYNI MARKETTEN AYNI ÜRÜNLERİ ALDI, İŞTE GERÇEK ENFLASYON!..

1 YIL BOYUNCA AYNI MARKETTEN AYNI ÜRÜNLERİ ALDI, İŞTE GERÇEK ENFLASYON!..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nden Doç. Dr. Aysel Gündoğdu, Twitter hesabından her ay marketten yaptığı aynı alışverişin fişlerini paylaştı.

Doç. Dr. Gündoğdu, Ocak 2020 ile Ocak 2021 fişlerini paylaştığında ise 1 yıllık fiyat değişimi gözler önüne serildi. Gündoğdu’nun “Geçim sepeti” adını verdiği ve en temel ürünlerden oluşan alışverişi Ocak 2020’de 85.55 lira tutuyordu, aynı ürünler aynı markette Ocak 2021’de alındığında ise 113.60 lira tuttu.

Peynir, makarna, yağ…

Doç. Dr. Gündoğdu’nun alışverişinde yumurta, peynir, yağ, makarna, çay ve un gibi temel gıda malzemeleri bulunuyordu. Doç. Dr. Gündoğdu yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

“Geçim Sepeti bir yılda yüzde 32.78 arttı. En temel ve en ucuz markalarla yaptığım sadece 10 adet üründen oluşan mini sepet, geçen sene Ocak’ta 85.55 TL iken bu ay 113.60 TL oldu. Marketi ve markaları değiştirsem bu oran çok daha yüksek çıkardı.”

TÜİK yüzde 14.6 açıklamıştı..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayı enflasyon rakamlarını birkaç gün önce açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre enflasyon aralık ayında yüzde 1,25 artarken, yıllık bazda yüzde 14,60 olmuştu. Merkez Bankası’nın kısa süre önce yayımlanan son enflasyon raporunda ise yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12.1 olarak açıklanmıştı.

İşte Doç. Dr. Gündoğdu’nun sepeti;

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com