Ana sayfa » Yerel » ALİAĞA-ÇALTILIDERE DE KURULACAK OLAN, TEKNE- YAT İNŞA MERKEZİNİN YÖNETİMİ DEĞİŞTİ..

ALİAĞA-ÇALTILIDERE DE KURULACAK OLAN, TEKNE- YAT İNŞA MERKEZİNİN YÖNETİMİ DEĞİŞTİ..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-İzmir’in Aliağa İlçesi’nde bulunan Çaltılıdere’de 1200 dönümlük arazide kurulması planlanan tekne-yat inşa merkezinde önemli bir gelişme yaşandı. Yaklaşık 150 şirketin üretim yapacağı, ihtisas organize sanayi bölgesi mantığında çalışacak olan üretim merkezinin yönetimi değişti.

Yapılan yönetim değişikliğiyle birlikte başkanlığa İstanbul Tuzla’da bulunan Genka Denizcilik Şirketi Sahibi Armatör Emin Akbaşoğlu seçildi.

Egedesonsöz’ün haberine göre, İstanbul’da faaliyet gösteren büyük gemi inşa tersane sahipleri Aliağa’daki kooperatifin yönetimini tamamen kontrol altına aldı. Akbaşoğlu ile birlikte yeni yönetimde Gisan Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Oyar da bulunuyor.

Oyar aynı zamanda Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin (GİSBİR) yönetiminde de yer alıyor. Aliağa’daki çalışmaları yürütecek kooperatifin yönetimine Tersan Tersanesi Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu, Cemre Tersanesi ve Argem Deniz Araçları Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Toftar, YÜTEK Makina Gemi İnşa Sanayi Ticaret Şirketi Sahibi Yücel Tekin de girdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Müsteşarlığının “Ege Bölgesinde Yat İnşa Yerleri Belirleme Çalışmaları” ile “Mevcut tersanelerin modernizasyonu ve geliştirilmesi, yeni tersane bölgelerinin belirlenmesi ve de dağınık halde bulunan tekne ve yat imalat yerlerini bir araya getirecek tesislerin oluşturulması” çalışmaları kapsamında; Aliağa İlçesi, Çaltılıdere köyü, Hacı Ahmet Koyu’nda, 1.200 dönüm saha yat inşa ve çekek alanı olarak belirlenmişti.

Belirlenen yat inşa ve çekek alanı ile ilgili 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları onaylanmış ve kullanma izin sözleşmesi imzalanmış ve yapılacak dolgu için ihaleye çıkılmıştı.

Merkez faaliyete geçtiğinde yaklaşık 5 bin kişiye istihdam olanağı sağlanacağı açıklanmıştı. Proje tamamlandığında yatırım maliyetinin ise 150 milyon euro’yu bulması bekleniyor..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com