Ana sayfa » Güncel » KONDA; “KARARSIZLAR YÖNÜNÜ VE GÖNLÜNÜ MUHALEFETE ÇEVİRMEYE BAŞLADI..”

KONDA; “KARARSIZLAR YÖNÜNÜ VE GÖNLÜNÜ MUHALEFETE ÇEVİRMEYE BAŞLADI..”

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-ABD’nin, Rusya’dan S-400 hava savunma füze sistemi alınmasının ardından gelen Türkiye’ye CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yaptırımlarını, Avrupa Birliği’nin yaptırımlarını mart ayına ertelemesini, HDP’ye yönelik MHP’nin dilini, seçmen davranışlarındaki değişimi yorumlayan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “Beklenen yaptırımlar konusunda korkulduğu kadar kapsamlı bir ‘kroşe’ vuruşu yok. Ama ambargonun bu kadarıyla bile orta vadede Türkiye’nin savunma sanayiinde etkileri görülür” diye konuştu.

Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlayan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, yaptırımlar konusunda “Erdoğan iktidarının amacının, kaotik gibi görünen hengamenin içinde iktidarını sürdürmek odaklı olduğunu sanıyorum” yorumunu yaptı.

“Karsızlar aklını ve gönlünü muhalefete dönmüş durumda”
Toplumsal dinamiklere dair elde ettikleri son bulguları paylaşan Ağırdır, “Kararsızların henüz kesin kararlarını vermemiş olmasıdır anketlere yansımayan şey. Bugün gördüğümüz kararsızların minimum üçte ikisinin muhalefetin baktığı yerden bakması…

‘Kararsızlar’ dediğimiz küme henüz oy tercihini değiştirme noktasına gelmemiş olsa bile, aklını ve gönlünü muhalefete dönmüş durumda. Bu nedenle muhalefetin de yeni bir yol yordam inşa etmesi gerek” diye konuştu.

Yaptırımların iç politikaya etkisi..

Söz konusu yaptırımların iç politikaya olası etkilerini yorumlayan Ağırdır, “Ambargonun bu kadarıyla bile orta vadede Türkiye’nin savunma sanayiinde etkileri görülür.

Türkiye’nin Kıbrıs Hakeratı’ndan sonra yaşadığı ambargo 20 yıla yakın sürmüştü ve AB standartlarını yakalama konusunda bir 20 yıl gecikmeye sebep olmuştu” görüşlerini dile getirdi.

Ağırdır erken seçim konusunda ise, “‘2020’de erken seçim olur mu’ tartışmaları açısından da, en azından ‘erken seçimi 6 ay sonra yapalım’ sıkışıklığı getirmez. Tam tersine önceden de öngördüğüm gibi 2021’de seçim tartışmaları yoğunlaşır ancak erken seçim 2022’de gündeme gelebilir” diye konuştu.

“Muhafazakarların bir kısmı hayat pratikleri bakımından seküler dünyaya doğru kayıyor”

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Muhafazakar dünyadan bir 10 puanlık kesimin gündelik hayat pratikleri ve diğerlerine bakış bakımından seküler dünyaya daha yakın bir yöne kaydığını söylemek mümkün.

Kasım ayı verilerine göre ise, bir arada yaşamaya tolerans ve özgürlükçülük açısından bakıldığında, toplum 2012’den neredeyse iki kat ileri noktaya gelmiş durumda.

Negatif kimliklenmenin bile kayda değer bir şekilde gerilediği görülüyor. Siyasal kutuplaşmanın yarattığı buz tabakası göstermese de suyun altında filizlenme var. Aşağıda ciddi biçimde insanların birbirini anlaması konusunda dinamizm görünüyor.

Pandemi ve ekonomi sebebiyle insanların yüzde 80’i kaygılı ve endişeli ama benim iyimserliğimi besleyen bu. İktidar hala o buz tabakası aynı kalsın diye uğraşıyor ancak bunun mümkün olmadığını düşünüyorum..”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com