Ana sayfa » Güncel » MASKE KULLANIMI ENFEKSİYON RİSKİNİ YÜZDE 45 AZALTIYOR..

MASKE KULLANIMI ENFEKSİYON RİSKİNİ YÜZDE 45 AZALTIYOR..

Yazar: Erdinç Şahin
0 yorum

KUZEYEGEHABER-Almanya’nın Jena kentinde yapılan bir araştırmada, maske kullanımının Covid-19 riskini yüzde 45 oranında azalttığı tespit edildi. Araştırmacılar, maske kullanılması halinde vaka sayısının neredeyse yarı yarıya azaltılabileceğini aktardı.

Almanya’nın Mainz kentindeki Johannes Gutenberg Üniversitesi ekonomi profesörlerinden Klaus Waelde ile üç bilim insanı, yaptıkları araştırmada maskenin enfeksiyon riskini yüzde 45 azalttığı sonucuna vardılar. Almanya’da maske takma zorunluluğunu 6 Nisan’da getiren ve bu uygulamaya ilk geçen kent olan Jena’daki verileri ve vaka rakamlarını inceleyen bilim insanları, bu bilgileri benzer kentlerdeki verilerle karşılaştırdı.

BAŞKA KENTLERLE KARŞILAŞTIRMA YAPILDI..

Waelde, Jena’nın maske zorunluluğuna diğer kentlerden üç hafta önce geçmiş olmasının bilim insanlarına gelişmeleri izleme fırsatı verdiğini belirtti. Böylece Jena’daki durumu, enfeksiyon gelişiminin, yaşlı nüfus ve genel nüfus yoğunluğu oranının, yaş ortalamasının, hekim ve eczane donanım imkanlarının benzer olduğu Trier, Darmstadt, Cloppenburg ve Rostock kentleri ile karşılaştırdıklarını söyledi. Uzmanlar bu şekilde Jena ve aynı standartlara sahip diğer kentlerde, salgının maskeli ve maskesiz gelişme seyrini inceledi.

Araştırmayı etkileyecek diğer faktörlerin de dikkate alındığını belirten Waelde, Jena’da maske zorunluluğunun yürürlüğe girdiği 6 Nisan’dan 8-10 gün öncesi ve sonrasında salgın yönetmeliklerinde değişiklik yapılmadığını söyledi. Waelde dolayısıyla dış etkenlerin, incelemenin yapıldığı tarihte etkili olmadığını ve maskenin etkisinin rahatlıkla gözlemlenebildiğini kaydetti.

MASKEYLE 20 BİN, MASKESİZ 38 BİN VAKA..

Waelde, ayrıca insanların maske zorunluluğu gibi uygulamalara geçildiğinde genel olarak daha dikkatli davranmaya başladıklarını, bunun yol açmış olduğu olumlu etkinin de unutulmaması gerektiğini söyledi.

Araştırmaya göre, insanların maske taktığı durumda günde 20 bin vaka kaydediliyorsa, bunun maskesiz 38 bin olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle de Waelde ve meslektaşları herkese kendini ve başkalarını enfeksiyondan korumak için maske takmasını tavsiye ediyor..

Kaynak: DW Türkçe

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

© 2015 – 2023 | Kuzeyegehaber.com